GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Īslande

Baudītāja ceļvedisCitādi maršrutiFoto galerijasEsenceMaršrutiVērts zināt

IZVĒLIES OBJEKTU

Vērts zināt« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Galamērķi · Eiropa · īslande · Īslande · Vērts zināt ·

Vērts zināt

Autors: Anothertravelguide.com0 ATSAUKSMES

Vērts zināt

Islandiešu valoda ir vienīgā pasaules valoda, kurā ir saglabājies burts „Þ”, kas citās valodās ir nomainīts uz „th”.

Īslandei nav zemes robežas, tai tuvākā sauszemes teritorija ir Grenlande (287 km). Savukārt tuvākais attālums līdz kontinentam – 970 km (Norvēģija).

Dibināta 1786. gadā, Īslandes galvaspilsēta Reikjavīka ir īpaša ar to, ka no visām pasaules valstu galvaspilsētām atrodas vistālāk uz ziemeļiem. Skatam pa lidmašīnas logu paveras milzīgi atdzisušas lavas lauki, klintis un mājas, kas līdz pusei tajās iebūvētas. Dienas tumšākajās stundās, stāvot Oskjuhlid kalna augstākajā punktā, nav itin nekā, kas traucētu baudīt izgaismotās Islandes galvaspilsētas burvību. Zem klajām debesīm viscaur pilsētā izkaisīti neskaitāmi termālie baseini, kuros plunčājoties tā pa īstam var sajust vulkānisko dzīļu siltumu. Atrazdamies rokas stiepiena attālumā, okeāns visa gada garumā tā arī neiesilst līdz peldēšanai saprātīgai temperatūrai, ļaudams sniegotos ledājus apbrīnot tikai no krasta. Ziemas vidū diena te ilgst vien kādas četras, piecas stundas, bet vasarās pavisam tumšs nav ne brīdi.

Krāna ūdens Īslandē ir tīrākais pasaulē, līdz ar to nav nekādas nepieciešamības iegādāties fasētas ūdens pudeles veikalā. Pirmkārt, pudelēs iepildīts tieši tas pats ūdens, kas tek no krāna. Otrkārt, uzreiz būs redzams, ka esat tūrists. Tas pats attiecas uz restorāniem – neraugoties uz citādi gana augstajām cenām, par ūdeni jums tajos nebūs jāmaksā.

Atrodoties pašā pasaules vulkāniskās enerģijas epicentrā jeb tā dēvētajā “uguns gredzenā,” Īslande ir iemācījusies ar tiem lieliski sadzīvot un pat izmantot savā labā. Apmēram 85 procenti valsts energoresursu ir no atjaunojamiem resursiem, vairāk kā puse – ģeotermālas izcelsmes. Tālab nav nekāds brīnums, ka vietējie bieži grēko, neizslēdzot elektrību.

Īslande ir valsts ar vislielāko peldbaseinu skaitu (vairāk kā 150) attiecībā pret še mītošajiem iedzīvotājiem. Un, pateicoties, ģeotermālajai enerģijai āra peldbaseinos iespējams peldēties visu cauru gadu – gan Reikjavikā, gan citviet Īslandē.

Jūnijā un jūlijā dienas Īslandē mēdz būt 24 stundas garas, saulei tā arī nepazūdot no apvāršņa. Viena no neaizmirstamākajām un sirreālākajām nodarbēm šajā laikā ir golfa spēle pusnaktī.

Ieeja visos Īslandes dabas parkos ir bezmaksas un tie pieejami jebkurā diennakts laikā. 

Noteikti nogaršojiet skyr – kaut konsistences ziņā pielīdzināms jogurtam, patiesībā tas ir mīkstais siers, kas izceļas ar augstu protenīna sastāvu, vienlaikus saturot ļoti maz taukvielu. Īsi sakot – veselīgs bezgala!

Īslandiešu nacionālais alkoholiskais dzēriens ir Brennivin (tiešais tulkojums – degošais vīns, bet islandieši to sauc arī par „melno nāvi”) – balts 37,5 grādīgs dzēriens uz spirta bāzes ar specifisku piegaršu, ražots no kartupeļu mīkstuma un ķimeņu sēklām. Pagājušā gadsimta sākumā, gribēdama ierobežot alkohola patēriņu, valsts izveidoja nepievilcīga izskata etiķeti melnā krāsā, kurai vajadzēja atbiedēt klientus. Taču notika pretējais – pircēji ne tikai turpināja iegādāties Brennivin, bet jūtami palielinājās arī tā patēriņš, tādējādi panākot pilnīgi pretēju efektu.

Viena no islandiešu tradicionālās virtuves ekstravagancēm ir Hákarljeb fermentēta haizivs gaļa. Tā kā tai ir izteikts amonjaka aromāts, šī “delikatese” tiek vienlīdz kaismīgi mīlēta un nīsta. Fermentācijas procesā haizivs gaļa vispirms tiek izturēta zemē un tad četrus līdz piecus mēnešus izkārta žāvēties, lai tādējādi to atbrīvotu no skābi saturošām vielām. Islandieši Hákarl parasti bauda kombinācijā ar vodku vai nacionālo dzērienu Brennivín. Ja gribat nomēģināt, tradicionālais virtuves restorāns 3Frakkar (Baldursgata, 14; www.3frakkar.com) Reikjavīkā būs lieliska izvēle.

Reikjavīkas nakts dzīvi varētu saukt par grūti „pieejamu" - jūties laimīgs, ja kaut kur tomēr izdodas nolīst. Rindas ap pulksten 23.30 ir pie katra sevis cienīga bāriņa vai kluba, tāpēc, ja vien iekšā laidējs nav personiski pazīstams, vietu ieteicams ieņemt jau laikus. 

Pretēji valdošajam uzskatam par nedaudz aizmirsto pasaules nostūri, Īslande, jo īpaši galvaspilsēta, ir ļoti moderna un cilvēki tajā - pat uzkrītoši stilīgi. Nebrīnieties, ja pirmoreiz vakarā izejot, šķitīs, ka esat nonācis karnevālā. Stilīguma ziņā klāt nestāv pat tādas modes Mekas kā Berlīne vai Londona.

Nesamērīgi augsto cenu slogu izjūt arī paši islandieši, tāpēc alkohola lietošana vakara sākumā notiek mājās, lai vēlāk nebūtu velti jāšķiežas ar naudu bārā, kur šāds prieks izmaksātu krietni vairāk.

Īslandes laikapstākļus nevarētu saukt par pastāvīgiem. Nieka piecpadsmit minūšu laikā lietus sauli var nomainīt pat vairākas reizes. Ne velti Islandē ir teiciens: “Ja jums nepatīk laikapstākļi...pagaidiet 15 minūtes!”

Ar vēlmi komunicēt un izkratīt sirdi islandieši nav slaveni, tāpēc īstus sirdsdraugus, viesojoties tur īsāku laiku, visticamāk neatradīsiet.

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: