GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Milāna

Baudītāja ceļvedisEsenceKultūra· Muzeji· Galerijas· Mākslas telpa· Baznīcas· Izstāžu zāles· TeātriKur nakšņotKur paēstKur iepirktiesMaršrutiInsider's view

IZVĒLIES OBJEKTU

Leonardo da Vinči vīna dārzsVilla Menafoglio Litta Panza, VareseVilla Necchi CampiglioGarage MilanoTeatro alla ScalaPiccolo Teatro di MilanoMuseo del NovecentoBikokas angārsLaikmetīgās mākslas izstāžu zālesMilānas Triennāle/La Triennale di MilanoMākslas un zinātnes muzejs/Museo d'Arte e ScienzaKino muzejs/Museo del CinemaArheoloģijas muzejs/Museo ArcheologicoLa Skalas teātra muzejs/Museo Teatrale alla ScalaKatedrāles muzejs/Museo del DuomoModernās mākslas galerija/ Galleria d'Arte ModernaLeonardo da Vinči Nacionālais zinātnes un tehnikas muzejs/ Museo Nazionale della Scienza e della Tecnologia Leonardo da VinciPoldi-Pecoli Muzejs/Museo Poldi PezzoliBagati Valseki Muzejs/Museo Bagatti ValsecchiBreras mākslas galerija/Pinacoteca di BreraSforcu pils mākslas galerija/Castello SforzescoAmbrozija mākslas galerija/Pinacoteca AmbrosianaSanta Maria Delle Grazie baznīca« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Galamērķi · Eiropa · itālija · Milāna · Kultūra ·

Villa Menafoglio Litta Panza, Varese

Autors: Anothertravelguide.com0 ATSAUKSMES

Villa Menafoglio Litta Panza, Varese

Ja Eiropas klejojumu takas aizved līdz Milānai, tikai pusstundas brauciena attālumā no Malpensas lidostas (36 km) atrodas viena no skaistākajām un leģendārākajām šīs apkaimes villām. Tās nosaukums ir Villa Menafoglio Litta Panza, savukārt mājvieta - nelielā Varēzes pilsētiņa. 18. gadsimta vidū baroka stilā celto villu 1935. gadā iegādājās ģimene, kuras tolaik divpadsmit gadus vecā atvase - Giuseppe Panza (1923-2010), vēlāk kļuva par vienu no sava laika slavenākajiem mākslas kolekcionāriem Eiropā.

Foto: Villa Menafoglio Litta Panza, VareseFoto: Villa Menafoglio Litta Panza, VareseFoto: Villa Menafoglio Litta Panza, Varese

Kā Džuzepe Panca vēlāk rakstīja savās atmiņās, villu viņš esot pamanījis jau bērnībā, viesodamies savas vecāsmātes mājās. Tēvocis viņu bieži vedis tai garām savā Fiat 501. Sendienās, kad Varēzes reģions vēl bijis slavens ar zīda ražošanu, te tikuši audzēti zīdtārpiņi. Villa atrodas kalna galā un Pancu jau no mazām dienām apbūrusi šejienes teju maģiskā ainava. Kalni un abstraktā horizonta līnija, kas paveras teju no katra ēkas stūra un tās plašā angļu stila dārza. Jau pati ideja vien, ka viņš kādreiz varētu te dzīvot, darījusi viņu laimīgu. Džuzepem Pancam šī vieta iemiesojusi vīziju par ideālo pasauli, kurā starp realitāti un estētiskajiem ideāliem nepastāv atšķirības. Līdzās dārzam viņu sajūsminājušas arī ēkas proporcijas un logi, kas ļāvuši gaismai ceļot visos iespējamos virzienos.

Džuzepe Panca villā pavadīja gandrīz sešdesmit sava mūža gadus un dēvēja to arī par pieminekli laimīgām laulībām. Te uzauguši visi pieci viņa bērni, villai kalpojot gan par viņa ikdienas mazo prieku un rūpju skatuvi, gan iedvesmas un viņa dzīves lielākās kaislības – mākslas, izpausmju teritoriju.

Foto: Villa Menafoglio Litta Panza, Varese

Kolekcionēt Džuzepe Panca sāka 1956. gadā, vienlīdz aizrautīgi šai, teju vai apsēstībai, nodototies līdz pat mūža beigām. Viņa kolekcijā kopumā bija vairāk kā 2500 darbi, apjoma un augstvērtīguma ziņā tai izkonkurējot ne vienu vien pazīstamu muzeju. Viņš kolekcionēja sava laika māksliniekus – jaunus, tolaik vēl pilnīgi nezināmus vārdus, tādējādi izraisot izbrīnu un neizpratni apkārtējos. Pancas lielā kaislība bija amerikāņu māksla, kuru viņš bija sācis iegādāties 50. gadu otrajā pusē. Laikā, kad – salīdzinājumā ar tradīciju mantojuma un pēctecības “lādē” dzīvojošajiem eiropiešiem, amerikāņi joprojām tika uzskatīti par nāciju bez kultūras. Apsēstība ar Ameriku viņu bija pārņēmusi pēc tur pavadītā medusmēneša. Pancu bija satriekusi šīs valsts enerģija un tas, ka Amerikā cilvēki tika vērtēti nevis pēc ciltsrakstiem un tituliem, bet gan spējām. Interesanti, ka bez Pancas tolaik tikai vēl divi kolekcionāri Eiropā pirkuši amerikāņu mākslu. Viens no viņiem bijis fanātisks Marka Rotko atbalstītājs. Pancas kolekcijas statuss pilnībā izmainījās 1964. gadā, kad tolaik nevienam nezināmais, bet šobrīd pasaulslavenais mākslinieks Roberts Raušenbergs ieguva Venēcijas biennāles lielo balvu. Šodien Pancas kolekcijā pārstāvētie vārdi – Dans Flavins, Donalds Džads, Ričards Serra, Ričards Longs, Marks Rotko, Jozefs Boiss, Sols Levits u.c., vairs komentārus neprasa. Neskaitāmiem mākslas vēsturniekiem tā arī nespējot izskaidrot, kā viens cilvēks var būt bijis apveltīts ar tik ģeniālu intuīciju un mākslas nerva sajūtu.

Foto: Villa Menafoglio Litta Panza, VareseFoto: Villa Menafoglio Litta Panza, VareseFoto: Villa Menafoglio Litta Panza, Varese

Pancam vienmēr ļoti svarīgas bijušas mākslas un telpas attiecības; attiecības starp mākslu un arhitektūru; mākslu un dabu. Īpaši vēl tik vēsturiskā villā kā šī. Vietā, kas pati par sevi jau ir gandrīz atrauta no kalna pakājē mītošās “laicīgās” dzīves. Mākslai šo atrautību tikai it kā vēl vairāk pastiprinot un aizvedot skatītāju dažbrīt pat brīnumaini neticamos iztēles klejojumos. Liela daļa mākslas darbu savulaik tapuši speciāli villai. Džuzepes Pancas apsēstība bijusi tik liela, ka gadiem ritot viņš pats ar ģimeni pārcēlies uz aizvien mazākām un mazākām telpām, lielāko villas daļu atvēlot tikai un vienīgi mākslai. Kā atceras Džeimss Turels, viens no viņa iecienītākajiem māksliniekim (vilā skatāmi vairāki viņa darbi), Panca bijis ļoti nepacietīgs un vienmēr paģērējis, lai mākslas darbs tiktu pabeigts maksimāli ātri. Tiesa, ņemot vērā, ka to autori bijuši mākslinieki ar visām no tā izrietošajām sekām, realitātē tas ne vienmēr tā noticis.

Mūža nogalē Džuzepe Panca savu iespaidīgo kolekciju gribēja novēlēt Itālijas valstij, taču diemžēl tas neizdevās. Šobrīd tās daļa (650 mākslas darbi) atrodas Ņujorkas Gugenheima muzeja paspārnē, daļa – MOCA muzejā Losandželosā, savukārt daļa joprojām glabājas villā, kuru – kopā ar mākslas darbiem, Panca novēlēja FAI – Itālijas Nacionālajam fondam, kas rūpējas par Itālijas mākslas un kultūras mantojuma saglabāšanu. Pašai villai šobrīd kalpojot kā muzejam.

Foto: Villa Menafoglio Litta Panza, Varese

Villas patstāvīgajā ekspozīcijā, kas izvietojusies gan tās galvenajā ēkā, gan kādreizējos staļļos, saimniecības ēkā un dārzā, skatāmi vairāk kā 150 mākslas darbi. Atbilstoši ēkas apmeklējuma scenogrāfijai, bruņojies ar karti, jūs vispirms nonākat kādreizējos privātajos apartamentos, kur savulaik mitinājusies Pancas ģimene. Greznajā baroka stila interjerā 15. un 19. gadsimta mēbeles sadzīvo ar 1980. un 1990. gadu konceptuālās mākslas darbiem. Te ir gan dzeltenā, gan rozā, zaļā, kamīna un biljarda istaba, taču viena no iespaidīgākajām, nenoliedzami, ir ampīra stila pusdienu zāle, kas tapusi laikposmā no 1829. līdz 1830. gadam, jo toreizējais villas īpašnieks – hercogs Pompeo Litta Visconti, vēlējies piemērotu reprezentācijas telpu glaunajām pieņemšanām, kas tolaik še notikušas, pulcējot Itālijas politisko eliti. Telpā valda īstena imperiālās greznības sajūta, īpaši, ja te vēl esat viens, vējā plīvojošiem aizkariem uzjundot pagātnes rēgu atblāzmu un vienlaikus uzburot teju maģiskas gaismas un ēnu rotaļas. Dekoratīvās griestu freskas ir sava laika meistardarbs, tāpat kā marmora grīda, kuru – gluži kā gigantisku gleznu, veido dažādu krāsu marmora fragmenti. Viss še rodamais, tostarp monumentālās kristāla griestu lustras, savulaik ticis radīts speciāli šai telpai. 20. gadsimtu te pārstāvot vien (kaut še nokļuvuši sapratīsiet, ka vārds “vien” nav īsti vietā) diviem akskētiskiem, monohromiem David Simpson mākslas darbiem.

Foto: Villa Menafoglio Litta Panza, VareseFoto: Villa Menafoglio Litta Panza, VareseFoto: Villa Menafoglio Litta Panza, Varese

Savukārt kādreizējo kalpu māju un staļļus mākslas eksponēšanai Džuzepe Panca sācis pielāgot sešdesmito gadu beigās. Tolaik senās staļu istabas stāvējušas tukšas, un, izkrāsotas baltas, tikušas nodotas mākslinieku rīcībā. Cita starpā, te skatāma viena no lielākajām patstāvīgajām amerikāņu mākslinieka Dana Flevina (Dana Flavin) (1933 – 1996) fluoriscējošo gaismas instalāciju kolekcijām pasaulē. No vienas telpas klīstot otrā, mainās apgaismojums un noskaņa. Dans Flevins savulaik bija pirmais mākslinieks, kurš strādāja ar gaismu. Izceļot, izgaismojot tās zinātniski gan izskaidroto, bet joprojām teju vai metafizisko mistēriju. Gaisma kā noslēpums, kā piedzīvojums, kā bauda, kā terāpija – Dana Flevina instalācijas ļauj izdzīvot teju visu iespējamo sajūtu spektru. Viena no telpām  šķiet kā izmisīgi kliedzošas sarkanas gaismas pielieta – to mākslinieks savulaik veltījis brālim, kas gāja bojā Vjetnamas karā.

Jo ilgāk laika še būsiet pavadījuši, jo vairāk jums šķitīs, ka Villa Menafoglio Litta Panza patiesībā nav ēka – tā ir dzejolis. Uzrakstīts arhitektūras, mākslas un dabas valodā. Kā jau tas mēdz būt ar labu literatūru, jābauda bez steigas – tālab, villas  apmeklējumam vērts ieplānot vismaz pusi dienas. Iespaidu blīvuma izslīdzsvarošanas nolūkā turpat iespējams arī papusdienot, villa ir mājvieta arī lieliskam restorānam, kas atvērts muzeja darba laikā.

Piazza Litta, 1
www.visitfai.it/villapanza

Foto: Anothertravelguide.com

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: