GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Sardīnija

Baudītāja ceļvedisFoto galerijasEsenceKur nakšņotKur paēstKur iepirktiesLietas, kas jāizdaraVērts zinātInsider's view

IZVĒLIES OBJEKTU

Lietas, kas jāizdara« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Galamērķi · Eiropa · itālija · Sardīnija · Lietas, kas jāizdara ·

Lietas, kas jāizdara

Autors: Anothertravelguide.com0 ATSAUKSMES

Lietas, kas jāizdara

Apceļojiet La Maddalena salu arhipelāgu

La Maddalena salu arhipelāgs atrodas Sardīnijas ziemeļos. Iepretim slavenajam kūrortam Costa Smeralda un nokļūt tajā var ar prāmi no ostas pilsētiņas Palau. Vietējie to dēvē par paradīzi, uzskatot, ka tieši še Vidusjūra ir visskaistākā. Turklāt arī dzīvei te ir pavisam cits ritms, vietējo zvejnieku ciematos rimti rit pavisam vienkārša salas ikdiena - it kā La Maddalena un pretim esošas “tūristu slazds” Costa Smeralda būtu divas pasaules, kas nekad nesatiekas. Prāmis aizved līdz arhipelāga galvenajai – Maddalena salai, ar mašīnu iespējams izbraukāt arī blakus esošo Caprera. Taču pārējās apkārtnes “sapņu salas” (Spargi, Budelli un Santa Maria) iespējams apceļot tikai ar laivu. Tiesa, vienīgais laiks, kad varbūt vajadzētu izvairīties uz šejieni doties, ir augusts, kad arī La Maddalena arhipelāgu pārpludina itāļu atpūtnieki.

www.lamaddalena.com

Foto: Lietas, kas jāizdaraFoto: Lietas, kas jāizdaraFoto: Lietas, kas jāizdara

Aizbrauciet uz Castelsardo

Klintī iecelta, Castelsardo ir viena no īpašākajām un skaistākajām Sardīnijas mazajām pilsētām. Tā atrodas salas ziemeļrietumu krastā un 1102. gadā to uzcēla Doria dinastija no Dženovas. Tās vecpilsēta joprojām ir seno mūru ieskauta un, lai nokļūtu līdz kalna galā esošajai pilij, kur šobrīd atrodas arī Sardīnijas vēsturei veltīts muzejs Museo dell'Intreccio (Museum of Interlacement), jums nāksies krietni palīkumot pa šaurajām, augšup vedošajām bruģētajām ieliņām, kuru nomaļākajos nostūros joprojām valda mazliet sastinguša laika sajūta.

Foto: Lietas, kas jāizdaraFoto: Lietas, kas jāizdaraFoto: Lietas, kas jāizdara

Līdzīgi kā Alghero, arī Castelsardo ir slavena ar saviem īpašajiem, tikai šajā krastā atrodamajiem omāriem. Pilsētiņā ir arī neliela, šarmanta boutique viesnīca vien ar 15 istabām – Hotel Bajaloglia, kurā cita starpā ir arī lielisks restorāns ar elpu aizraujošu panorāmu.

Foto: Lietas, kas jāizdaraFoto: Lietas, kas jāizdaraFoto: Lietas, kas jāizdara

Izbaudiet Golfo di Orosei

Golfo di Orosei ir mežonīgākā un iespaidīgākā salas piekraste, vēl pirms gadiem desmit tā bija tūrisma gandrīz neskarta un arī šodien to te ir krietni mazāk nekā Costa Smeralda. Šejienes mazie balto smilšu pludmaļu līcīši tiek salīdzināti ar Maldivu un Šeišeļu salām. Lai tos pa īstam izbaudītu, vērts doties uz nelielo piekrastes pilsētiņu Cala Gonone un tās ostā noīrēt laivu. Tiesa, vēlams, mazāko iespējamo, citādi cerētā idille pārtaps klasikā organizētā tūrisma ellē. Maršrutā ir visas piekrastes skaistākās pludmales, pie kurām citādi nav iespējams piekļūt - Cala Goloritzè, Cala Mariolu, Cala dei Gabbiani u.c., kā arī Blue Marino grota. Tiesa, nesacerieties gan labāk, ka mūsdienās tās varēsiet baudīt Robinsona Krūzo vientulībā...

Pie dažām pludmalēm iespējams piekļūt arī ar mašīnu, taču, ja vēlaties patiešām neaizmirstamu piedzīvojumu – gar Golfi di Orosei piekrasti ved viens no leģendārākajiem un skaistākajiem Eiropas trekingu maršrutiem Selvaggio Blue. Fascinējošs, adrenalīna piesātināts sešu dienu pārgājiens, kurš sākas Pedra Longa un beidzas slavenajā Cala Luna pludmalē, kas iemūžināta arī Gaja Ričija  filmā “Swept Away” (2001) ar Madonnu galvenajā lomā.

www.supramonteselvaggioblue.it

Foto: Lietas, kas jāizdaraFoto: Lietas, kas jāizdara

Iepazīstiet senās civilizācijas

Nuragi (nuraghes), kas Sardīnijas teritorijā mituši no bronzas līdz dzelzs laikmetam (1800/1000 BC), ir viena no mistēriju piesātinātākajām lappusēm Sardīnijas vēsturē. Tāpat kā viņu atstātās pēdas – vairāk kā 8000 pa visu salu izkaisīto akmeņu krāvumu, no kuriem daži ir īsteni milži, daži atgādina sen pamestas pilsētas. Agrāk to esot bijis vēl vairāk – kādi 20 000, būtībā pa vienam akmens krāvumam uz katriem trim kilometriem. Apjoma ziņā tie ir vērienīgākie megalītiskie veidojumi Eiropā, turklāt lielākā to daļa joprojām ir labi saglabājusies. Kaut eksistē vairākas nuragu celtņu izcelsmi skaidrojošas teorijas – saistītas gan ar reliģiskiem, gan civiliem un militāriem mērķiem, to noslēpumu joprojām nevienam tā īsti nav izdevies izzināt. Viena no versijām ir, ka tās bijušas ar mātes kultu saistītas vietas. Tā kā lielākā to daļa ir pavērsta dienvidu un dienvidu austrumu virzienā, tiek lēsts, ka šie akmeņu krāvumi varētu būt tikuši asociēti ar mātes dzemdi, kuras vaļā atstātā eja ļauj ieplūst gaismai, tādējādi simbolizējot cilvēka auglības spēju.

Iespaidīgākie nuragu civilizācijas pieturpunkti ir Nuraghe Santu Antine (salas ziemeļu pusē, netālu no Torralba) un Barumini – salas dienvidos.

Foto: Lietas, kas jāizdaraFoto: Lietas, kas jāizdaraFoto: Lietas, kas jāizdara

Savukārt lielākās Gigantu kapenes (giant's tombs) – Li Lolghi, atrodas salas ziemeļu daļā, netālu no Arzachena pilsētiņas. Unikāls nuragu maršruta pieturpunkts ir arī klintī ieceltais Tiscali cietoksnis, netālu no Olienas pilsētiņas Supramonte reģionā. Atšķirībā no lielākās daļas nuragu ciematu, kas izvietoti atklātās teritorijās, Tiscali atrodas kalna virsotnē (518m), turklāt ieeja tajā ir nezinātājiem apslēpta. To iespējams ieraudzīt tikai tad, kad jau stāvat teju iepretim ieejai milzīgajā alā. Pēc nuragiem to apdzīvojušas arī citas civilizācijas, tostarp romieši, līdz ala nejauši tika “jaunaklāta” vien 20. gadsimtā.

Foto: Lietas, kas jāizdaraFoto: Lietas, kas jāizdaraFoto: Lietas, kas jāizdara

Izbraukājiet mazos iekšzemes ciematus

Tā kā Sardīnija ir sala un salas vienmēr kāds gribējis iekarot, vietējie dzīvošanai vēsturiski vairāk izvēlējušies iekšzemes, ne piekrastes teritorijas. Tas arī ir viens no iemesliem, kālab visautentiskākās Sardīnijas sajūtas arī šodien meklējamas iekšzemē. Ja esat salas ziemeļu pusē (Olbia un Costa Smeralda), noteikti izbraukājiet apkārtnes ciematus – San Pantaleo, Luogosanto, Tempio un Aggius. Pēdējais ir īpašs arī sava ģeogrāfiskā izvietojuma dēļ, dramatisku kalnu pakājē, tas šķiet kā izcirsts klintī un, ja tālāk vēl mērosiet ceļu līdz rietumu piekrastei (Issola Rossa un Castelsardo virzienā), gigantisko klinšu bluķu ieskautais ceļš ir viens no skaistākajiem šajā apvidū. Līdz ainava atkal strauji mainās, aiz kalniem pavīdot jūrai. Aggius ir viens no Gallura rajona vēsturiskajiem centriem, slavens ar savām tekstila, kā arī dzelzs un granīta apstrādes tradīcijām. Tā daudz piedzīvojušās granīta ēkas ir viens no spilgtākajiem vietējās arhitektūras paraugiem.

Ja vēlaties īsteni izbaudīt Sardīnijas dabas un ainavu dažādību, brauciens no Olbia caur iekšzemes ciematiem (San Pantaleo, Arzachena, Calangianus, Tempio, Aggius) – līdz Castelsardo, ir neaizmirstams, brīžiem mežonīgas dabas dramaturģijas piesātināts piedzīvojums. Savukārt atpakaļ varat doties pa piekrastes ceļu – gar Santa Teresa (no kurienes atiet prāmis uz Korsiku) un ostas pilsētiņu Palau. Ja esat ierobežoti laikā, šo maršrutu iespējams veikt vienā dienā.

Apgūstiet “slepeno teritoriju”

Anisara sala Sardīnijas ziemeļu pusē joprojām ir viena no tām “slepenajām adresēm”, kuras lielākoties zina tikai itāļi paši un joprojām salīdzinoši maz tūristu. Ilgu laiku tas bija cietums, kur sodu izcieta bīstamākie Itālijas noziedznieki, arī daudzi ar mafiju saistīti cilvēki, jo no šejienes bija neiespējami izbēgt. Cietums tika slēgts tikai pirms 15 gadiem un šobrīd tā ir nacionālā parka teritorija. Tiesa, nokļūt tur iespējams vienīgi iepriekš piesakoties tūrei – prāmis no Stintino aizved līdz salai, kur, atkarībā no tā, kādu esat izvēlējušies tālāko tās apgūšanas ceļu, jūs sagaida gids. Cauri salai ved tikai viens ceļš, to iespējams izbraukt arī ar vilcienu, taču vislabāk izvēlēties apvidus auto tūri, jo tādējādi varēsiet nokļūt arī vietās, kas citādi ir nepieejamas. Tūres laikā iespējams apmeklēt arī kādreizējo cietumu un mazo ciematu, kur savulaik mitinājās tā apsargi. Šodien gan neviens te vairs nedzīvo. Visapkārt ir vien mežonīga daba un neticami skaista jūra. Satriecošas krāsas! Trijās no pludmalēm iespējams arī peldēties. Prāmis no Asinara salas atgriežas septiņos vakarā.

Foto: Lietas, kas jāizdaraFoto: Lietas, kas jāizdaraFoto: Lietas, kas jāizdara

Izbrauciet panorāmas ceļu no Alghero līdz Bosa

Kalnu ceļš, kas gar Vidusjūras krastu stiepjas no Alghero līdz mazajai piejūras pilsētiņai Bosa, ir viens no skaistākajiem visā Sardīnijā. Apmēram 40 kilometrus garš, tas tiek dēvēts par Costa dei Grifoni jeb Ērgļa krastu. Brīžiem ceļš ietiecas iekšzemē, līkumojot caur puķu paklājiem nosētiem kalniem. Panorāma ir elpu aizraujoša – nevienas ēkas, vien klintis un jūra. Bosa ir ļoti maza, šarmanta pilsētiņa  ar ēkām pasteļtoņos, kuras augstākajā punktā – kalnā, atrodas 1112. gadā celta pils ar 14. gadsimta freskām. Turklāt tā ir vienīgā pilsēta Sardīnijā, kurai cauri tek upe. Jūs varat to izbraukt arī ar laivu. Jeb vienkārši apsēsties kādā no nelielās promenādes kafejnīcām un vērot garām plūstošo dzīvi, kurā – kā jau dzīvīgi dīkdienīgā ostas pilsētiņā, netrūkst spilgtu mizanscēnu.

Foto: Lietas, kas jāizdaraFoto: Lietas, kas jāizdaraFoto: Lietas, kas jāizdara

Apskatiet Orgosolo freskas

Nelielais Supramonte reģiona kalnu ciematiņš Orgosolo ir slavens ar vairāk kā 150 freskām, kas rotā šīs citādi klusās kalnu pilsētiņas laika nobružātās ēkas. To stāsts aizsākās 60. gadu beigās, kad kolapsējot Itālijas ekonomiskajam burbulim, valstī iestājās krīze un nestabilitāte. Gleznojumu veidā tobrīd valdošo noskaņojumu izpaužot uz māju sienām. Par savveida idejas kuratoru kļuva vietējais skolotājs Francesco Del Casino, kura mērķis bija šādi iesaistīt aktuālos politiskos un sociālos procesos arī savus studentus. Fresku tematiskais loks neaprobežojas tikai ar Itāliju, savā ziņā tās ir tāds 20. gadsimta un mūsdienu aktuālo politisko procesu spogulis, ilustrējot gan kapitālisma krīzi, gan 9/11, arvien pieaugošo bezdarbu utt. Ciemata galvenā iela līdzinās īsteni skarbai ielu mākslas parādei, dramatismu piešķirot viscaur melnā tērptām sieviņām, kas sevī ierāvušās nāk no tuvējā svētnama. Šodien Orgosolo freskām piešķirts Itālijas kultūras mantojuma statuss, atvēlot līdzekļus arī to saglabāšanai.

 

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: