GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Lomonosova

Kultūra· Parki un dārzi

IZVĒLIES OBJEKTU

Oranienbauma« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Galamērķi · Eiropa · krievijas federācija · Lomonosova · Kultūra · Parki un dārzi

Oranienbauma

Autors: Vineta Radziņa0 ATSAUKSMES

Oranienbauma

Krievijas Somu līča krasta pilsēta Lomonosova (agrākā Oranienbauma*) veidojusies ap Pētera I favorīta Aleksandra Menšikova pils jeb Oranienbaumas pils ansambli. Otrā pasaules kara laikā pilsētu vācu karaspēks neieņēma, tāpēc tā ir lieliski saglabājusies.

Foto: OranienbaumaFoto: OranienbaumaFoto: Oranienbauma

Oranienbaumas 200 hektāru lielā parka dienvidu pusē saglabājusies Antonio Rinaldi 18. gadsimta otrajā pusē būvētā Ķīniešu pils. Tā Katrīnai I kalpojusi kā vasaras māja, kurā gan viņa savā 34 gadus ilgušajā valdīšanas laikā kopumā pavadījusi vien 48 dienas. Pils uzskatāma par labāko Krievijas, ja ne visas Ziemeļeiropas - rokoko pils paraugu. Vienā pils parketā izmantoti no sešiem līdz divpadsmit cēlkokiem – citronkoks, melnkoks, sarkankoks, mahagons… Un to dabiski veidoto rakstu grūti izšķirt no rūpīgi ar roku izzīmēta. Pils paredzēta dienas izklaidēm, tāpēc šai ēkā netika plānotas guļamtelpas - cariene ar galmu ieradusies vien pa dienu un pēcpusdienā jau devusies prom.

Foto: OranienbaumaFoto: OranienbaumaFoto: Oranienbauma

Pie pils ir regulāras formas dīķis, kuram Rinaldi plānojis abās pusēs veidot pergolas un kafijas namiņus. Kafijas namiņi gan palikuši kā nerealizēts plāns, bet pergola** izveidota dīķim tikai no vienas puses un apaudzēta ar pieclapu mežvīnu. Šāds risinājums ir labs paraugs, kā izmantot vietējiem apstākļiem piemērotus krāšņumaugus, panākot vidē iederīgu kompozīciju, kas vienlaiku būtu arī izturīga Krievijas bargajās ziemās. Pie pergolas atrodas ‘Katrīnas sols’, kas uzskatāms par simbolisku pils pamatakmeni. Solā iegravēts gads un Katrīnas I vārds, un uz tā cariene esot mīlējusi lasīt grāmatas...

Foto: OranienbaumaFoto: OranienbaumaFoto: Oranienbauma

Pils parku veido gan regulārā dārza, gan ainavu daļa. Arī šeit izmantoti vietējiem apstākļiem piemēroti augi. Ciprešu un dižskābāržu vietā atradīsiet parasto egli, klinteni, liepu, bārbeli, gobu un bērzu. No bārbeles stādījumiem veidoti arī Meņšikova pils partera stādījumi – izturīgi, kompakti un pārdomāti. Starp citu, kad bārbele apsalusi – tā iegūst pilnu rudens krāsu gammu - no dzeltenas līdz sarkanai, un skats ir burvīgs.

Foto: OranienbaumaFoto: OranienbaumaFoto: Oranienbauma

Ainavu parka daļā ziemciešu dobes veidotas no astilbēm, hostu grupām un dienziežu kompozīcijām. Dārznieki izvēlējušies ‘vecās’ šķirnes, respektīvi, tādas, kuras varētu būt kuplojušas un ziedējušas parkā laikā, kad pa to pastaigājās cariskā ģimene.

Foto: OranienbaumaFoto: OranienbaumaFoto: Oranienbauma

Spilgtākais parka moments, kurš gan nu saglabājies tikai skicēs un nostāstos, ir ‘krievu kalniņi’. Šobrīd parka laucītē vairs palicis tikai trīsstāvu zili-balts baroka paviljons, kas kādreiz kalpojis par starta platformu 500 m garajai krievu kalniņu trasei, pa kuriem tā laika aristokrātija traucās lejup koka kamanās – sasniedzot pat 70 km stundā. Nākamais cars par piemiņu jau bojā gājušajai koka konstrukcijai tur sastādīja baltegļu rindas, kas šodien uz balto bērzu fona izskatās brīnišķīgi. Tātad – tas ko mēs esam pieraduši saukt par ‘amerikāņu kalniņiem’ patiesībā būtu jāsauc par ‘krievu kalniņiem’.

*Oranienbauma - vārds cēlies no vācu val. ‘orange’ - apelsīns un ‘baum’ - koks. To koku dēļ, kuri šeit reiz auguši (protams, podos).

** Pergola - vārds cēlies no latīņu val. ‘pergula’ - piebūve, aizslietnis. Tā funkcija ir veidot ēnainu koridoru, kurš var savienot ēkas, paviljonus vai norobežot, atdalīt teritoriju. Parasti pergolas tiek apaudzētas ar daudzgadīgiem vīteņaugiem. 

Foto: Vineta Radziņa/ www.labavide.lv

 

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: