Gogoļa centrs
Autors: Margarita Zieda0 ATSAUKSMES
Pašā februāra sākumā, pilnā sparā vēl turpinoties remonta darbiem, ar divu dienu mākslas akciju „00:00” režisora Kirila Serebreņņikova virsvadībā Maskavas Kazakova ielā 8 durvis vēra Gogoļa centrs. Iesildot jauno mākslas teritoriju ar četrdaļīgu priekšnesumu, ko strukturēja laiks – nakts, rīts, diena, vakars, - tika iesaistīti vairāk kā sešdesmit mākslinieki un sarakstītas četras jaunas lugas.
Jaunais Maskavas Gogoļa centrs ir dzimis vietā, kur gadu desmitus atradās Gogoļa teātris, nīkulīgs, maz kur pamanīts kultūras iestādījums. Un lai gan tā atrašanās vieta pēc megapoles mērogiem centrālāka vairs nevar būt, kā kultūras telpai tai ilgu laiku bija pat ne periferāla nozīme Maskavas kartē.
Kad par Gogoļa teātra vadītāju tika izraudzīts režisors Kirils Serebreņņikovs, pirmais, ko viņš sāka darīt - aktivizēt mākslinieciskās enerģijas šajā vietā. Vienā laikā ar teātra ēkas remontu liekot notikt mēģinājumiem, kur vien tas iespējams. Par saviem sabiedrotajiem izraugoties Maskavas Dailes teātra Septītās studijas aktierus un piesaistot jaunus režisorus, arī spilgtus talantus no dažādām Krievijas mazpilsētām, Serebreņņikovs agrākā Gogoļa teātra aktiertrupas kodolu papildināja ar svaigiem kolēģiem un par spēles noteikumiem izvirzīja mākslinieciskās domāšanas daudzveidību.
Jauno Gogoļa centru Krils Serebreņņikovs ir iecerējis veidot kā mākslas platformu, atverot telpu ne tikai teātrim, bet arī kino un mūzikai, kā arī starpdisciplināriem projektiem, kuros mākslas brīvi šķērso robežas. Turklāt viņa mākslas izpratne ir gana gudra, lai balstītos tikai uz jaunības enerģiju. Gogoļa centra durvis solās būt atvērtas arī augstās mākslas adeptiem.
Tā februāra afišā līdzās reperim-inteliģentam Vasjam Oblomovam uzstāsies unikāla mēroga māksliniece, teātra aktrise Alla Demdova, kura pēc aiziešanas no leģendārā Tagankas teātra, pievērsās vārda mākslas kopšanai un pagātnes kultūras vērtībām. Uzstājoties ar izcilu dzejnieku programmām uz dažādām skatuvēm, tostarp visvienkāršākajiem kultūras namiem, un veidojot dzejas raidījumus Krievijas radio. (17. februārī Gogoļa centrā notiks Ivana Buņina „Tumšo aleju” lasījums Allas Demidovas izpildījumā.)
Februārī Gogoļa centrā skatāmas vairākas jau agrāk tapušas izrādes: Serbrjaņikova iestudētie „Otmorozki” un Vladimira Pankova Gogoļa izrāžu triloģija „Vakari ciematā Dikaņkas tuvumā”. Gogoļa centra Mazo zāli atklās Latvijas režisora Vladislava Nastavševa izrāde „Mitjas mīlestība”, viņa pirmā teātra darba, kas tapa vēl Rīgas spīķeru „Dirty Deal” zālītē, pārlikums uz Maskavas aktieriem.
Pavasara sezona Gogoļa centrā tiks atdota Larsa fon Trīra, Rainera Vernera Fasbindera un Lukino Viskonti kinoscenārijiem, kas, iedvesmojoties no Eiropas teātra prakses, tiks pārradīti izrādēs. Ar Larsa fon Trīra „Idiotiem” strādās Kirils Serebreņņikovs, Latvijas režisors Vladislavs Nastavševs studēs Fasbindera „Bailes saēd dvēseli” un Aleksejs Mizgirevs inscenēs „Rokko un viņa brāļus”.
Jaunais Gogoļa centrs atrodas netālu no Kurskas stacijas, kuru ar Kozakova ielu savieno garumgara un visnotaļ baisa pazemes pāreja, kas izrakta zem dzelzceļa sliedēm. Paši maskavieši šo pāreju dēvē par vienu no visšausmīgākajām pilsētas vietām, tamdēļ visdrošāk uz jaunatvērto Gogoļa centru doties divatā, trijatā, četratā vai vēl labāk – sešatā.
Улица Казакова 8
www.gogolcenter.ru