GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Rīga

Baudītāja ceļvedisFoto galerijasKultūra· Muzeji· Galerijas· Mākslas telpa· Baznīcas· Izstāžu zāles· Laikmetīgās kultūras mezgls· Mākslas projekti· Dizains· Bērniem· Parki un dārzi· Teātri· Radošās Rīgas teritorijas· Muzeji un galerijass centrsKur nakšņotKur paēstKur iepirktiesMaršrutiUrbānā leģendaLabākie klubiSpa un labākie saloniCo-working telpasAktīvā atpūtaInsider's view

IZVĒLIES OBJEKTU

Svētā Pētera baznīcaSvētā Jāņa baznīcaDoma baznīca un klosterisKristus Piedzimšanas katedrāleGrebenščikova vecticībnieku lūgšanu namsRīgas SinagogaLutera baznīca TorņakalnāSvētā Jēzus baznīcaSv. Franciska Romas katoļu baznīca« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Galamērķi · Eiropa · latvija · Rīga · Kultūra · Baznīcas

Kristus Piedzimšanas katedrāle

Autors: Anothertravelguide.com0 ATSAUKSMES

Kristus Piedzimšanas katedrāle ir lielākā un arhitektoniski grandiozākā pareizticīgo kulta celtne Baltijā, kas no 1876. līdz 1884. g. celta pēc arhitekta R. Pflūga projekta. Raksturīgi eklektisma perioda pareizticīgo dievnamiem tā veidota neobizantiešu stilā ar dzelteno ķieģeļu būvapjomu vainagojošiem pieciem kupoliem. 43 m augstais zvanu tornis sākotnējā projektā nebija paredzēts, to arhitekts pievienoja tikai 1880. g., kad katedrāle saņēma īpašu imperatora Aleksandra II dāvinājumu - 12 zvanus, izlietus tirgoņa D. Finlandska rūpnīcā Maskavā.
Dievnams darbojās līdz 1963. g, kad tieši zvani nospēlēja liktenīgo lomu baznīcas slēgšanā. Togad Lieldienās Latvijā viesojās PSRS kultūras ministre J. Furceva, kura, pēkšņi izdzirdējusi katedrāles zvanu skaņas, izteica lielu nepatiku sakarā ar šo faktu un izlēma katedrāles likteni. Zvanus noņēma, krustus nozāģēja, interjeru iznīcināja. Leģenda par to, ka cilvēks, kurš naktī nozāģēja zvanus, esot nokritis no baznīcas kupola un gājis bojā, gadiem ilgi ceļoja no mutes mutē. Ēka tika pārdēvēta par Zinību namu un pielāgota tā vajadzībām. Telpās iekārtoja izstāžu zāles, lektoriju, planetāriju un kafejnīcu, kura ieguva neoficiālu nosaukumu „Dieva auss" un kļuva par leģendāru tikšanās vietu Rīgas intelektuālajām un bohēmas aprindām.
Kad 1991. g. Pareizticīgo Baznīca dievnamu atguva, sākās rekonstrukcija, kas ilga līdz pat 2006. g. Atjaunošanas darbu laikā noskaidrojās, ka no 12 zvaniem divi ir palikuši zvanu tornī, pielieti ar betonu. Zvanu mēles nācās atbrīvot, piesardzīgi sadauzot betona slāni. 1992. g. dievnama iesvētīšanas ceremonijā pirmo reizi pēc ilgiem gadiem ieskanējās abi vēsturiskie zvani. Šobrīd Rīgu atkal ieskandina visi baznīcas 12 zvani - tie saņemti kā dāvinājumi.

Brīvības bulvāris 23

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: