GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Rīga

Baudītāja ceļvedisFoto galerijasKultūra· Muzeji· Galerijas· Mākslas telpa· Baznīcas· Izstāžu zāles· Laikmetīgās kultūras mezgls· Mākslas projekti· Dizains· Bērniem· Parki un dārzi· Teātri· Radošās Rīgas teritorijas· Muzeji un galerijass centrsKur nakšņotKur paēstKur iepirktiesMaršrutiUrbānā leģendaLabākie klubiSpa un labākie saloniCo-working telpasAktīvā atpūtaInsider's view

IZVĒLIES OBJEKTU

Svētā Pētera baznīcaSvētā Jāņa baznīcaDoma baznīca un klosterisKristus Piedzimšanas katedrāleGrebenščikova vecticībnieku lūgšanu namsRīgas SinagogaLutera baznīca TorņakalnāSvētā Jēzus baznīcaSv. Franciska Romas katoļu baznīca« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Galamērķi · Eiropa · latvija · Rīga · Kultūra · Baznīcas

Svētā Pētera baznīca

Autors: Anothertravelguide.com0 ATSAUKSMES

Svētā Pētera baznīca

Šī 121 metru augstā smaile (līdz 72 metru augstumam iespējams pacelties ar liftu, lai nolūkotos Rīgas panorāmā) paceļas pār visiem Rīgas baznīcu torņiem un ir pilsētas ikonizētās sejas raksturīgākais vaibsts. Pilsētas patronam Svētajam Pēterim veltītā baznīca ir skaistākais gotikas piemineklis Rīgā un viens no skaistākajiem visā Baltijā. Baznīcas arhitektūrā redzamas ziemeļu gotikai raksturīgās neapmesto ķieģeļu sienas, lielie smailarku logi un krāšņās rozetes. Lai gan pirmo reizi avotos baznīca minēta 1209. g., 15. gs. gaitā celtne tika pamatīgi pārbūvēta un paplašināta. Gadsimta otrajā pusē tika uzcelts arī 136 m augstais zvanu tornis - torņa smailes galā bija lode, kas kalpoja par dokumentu krātuvi, un simboliskais Rīgas gailis.
Šī baznīca piedzīvojusi dažādas kataklizmas un vienmēr atradusies pilsētnieku uzmanības centrā. 1666. gadā tornis sagāzās un tika uzbūvēta jauna tehniski perfekta 64, 5 metrus augsta koka konstrukcija, taču to nopostīja zibens. Celtni atjaunoja, taču tornis liecās uz vienu pusi. Kad Otrais Pasaules karš atnāca līdz Rīgai, Pēterbaznīca atkal tika ierauta virpulī un daļēji nopostīta. 1941. Gada 29. Jūnijā Latvijas foto leģenda Vilis Rīdzinieks iemūžināja degošo Peterbaznīcu un cauri laikiem šis attēls tiek uzskatīts par vienu no izteiksmīgākajām sava žanra parādībām un vēsturiskajām liecībām. Tornis tika atjaunots 1973. gadā un svā vietā atgriezās arī gailis.
Pavisam nesen smailes tas atkal tika nocelts zemē, lai atjaunotu zeltījumu - rīdzinieku dzīvē tas bija ievērības cienīgs notikums, par kuru ziņoja masu mediji.
Padomju laikos Pētera baznīca bija viens no retajiem dievnamiem, kam valsts atvēlēja līdzekļus konservācijai un restaurācijai, baznīcā ierīkojot izstāžu un koncertzāli. Tieši šeit 1984. Gadā notika viena no Latvijas tālaika „jaunās" vizuālās mākslas hrestomātiskajām izstādēm, kuru daudzi uzskata par pavērsiena puktu Latvijas mākslas vēsturē.

Skārņu iela 19

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: