GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Rīga

Baudītāja ceļvedisFoto galerijasKultūra· Muzeji· Galerijas· Mākslas telpa· Baznīcas· Izstāžu zāles· Laikmetīgās kultūras mezgls· Mākslas projekti· Dizains· Bērniem· Parki un dārzi· Teātri· Radošās Rīgas teritorijas· Muzeji un galerijass centrsKur nakšņotKur paēstKur iepirktiesMaršrutiUrbānā leģendaLabākie klubiSpa un labākie saloniCo-working telpasAktīvā atpūtaInsider's view

IZVĒLIES OBJEKTU

Rīgas Motormuzejsxcelsior Dizaina telpaPasaules cepuru muzejsKultūras pils "Ziemeļblāzama"Xcelsior dizaina centrsZinātkāres centrs bērniem 'Zili brīnumi'Žaņa Lipkes memoriālsRadošais kvartāls SpīķeriVEFMiera ielas republikaKalnciema kvartālsAndrejsalas teritorijaMūkusalas mākslas salonsLatvijas fotogrāfijas muzejsGalerija Māksla XOPaula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejsSvētā Pētera baznīcaSvētā Jāņa baznīcaDoma baznīca un klosterisKristus Piedzimšanas katedrāleGrebenščikova vecticībnieku lūgšanu namsRīgas SinagogaLutera baznīca TorņakalnāSvētā Jēzus baznīcaVērmanes dārzsArkādijas parksEtnogrāfiskais brīvdabas muzejsOkupācijas muzejsJaunais Rīgas teātrisLatvijas dzelzceļa vēstures muzejsEnerģētikas muzejsNaivās mākslas muzejsLaikmetīgās mākslas centrs kim?Baltā naktsRomana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejsSv. Franciska Romas katoļu baznīcaLatvijas Dabas muzejsNoassLNMM izstāžu zāle ArsenālsGalerija AlmaIvonnas Veihertes galerija un Galerija21Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejsMākslas muzejs Rīgas BiržaLatvijas Nacionālais mākslas muzejs« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Galamērķi · Eiropa · latvija · Rīga · Kultūra ·

Pasaules cepuru muzejs

Autors: Agita Salmiņa0 ATSAUKSMES

Pasaules cepuru muzejs

Pirms Pasaules cepuru muzeja apmeklējuma nebūtu iedomājusies, ka tas izvērtīsies tik aizraujošā ceļojumā, apciemojot dažādas pasaules kultūras un etnogrāfiskās minoritātes;  ceļojumā, kas aizrauj nebeidzamā stāstījumā par senām un joprojām dzīvām tradīcijām. Ne velti ir teiciens par cilvēka mērīšanu pēc cepures -  manuprāt, vismaz pēc šī muzeja apmeklējuma, varu droši teikt, ka cepures ir katras tautas diezgan precīzi raksturojošs elements.

Gana aizraujošs ir arī stāsts par šī muzeja veidotāju – kaislīgu etnogrāfu un uzņēmēju Kirilu Babajevu, kurš apceļojis visus pasaules kontinentus, ticis apsūdzēts esam ļaunais gars un pat ieslodzīts cietumā – īsts avantūrists! Un šo avantūrisma garu viņam izdevies ielikt arī muzejā un tā gidos. Dzirdot stāstu par cepuri, kas darināta no cilvēka matiem, izmantojot smalku un rūpīgu tehniku; par galvas rotu, kuru labāk galvā nelikt, jo tiek ticēts, ka tai joprojām piemīt maģisks spēks;  par kādu Pakistānas cilti, kuras sievietes pat uz lauka strādāt ejot spītīgi turpina likt galvā nebūt ne tik ērto rotu; par afrikāņu cepuri, kas darināta no kaltēta ķirbja un nereti tiek lietota arī kā spainis vai kā grozs, rodas vēlme pamest līdzšinējo darbu un doties līdzīgos Indiana Džounsa piedzīvojumos. Turklāt katrai cepurei še ir arī savs izcelsmes stāsts - kāda nopirkta, cita iegūta ar viltu, cita - dāvināta.

Muzeja ekspozīcija iekārtota izceļot dažādus pasaules reģionus un ļaujot izsekot cepuru vēsturei un nēsāšanas paradumiem, sākot no konservatīvajām Eiropas valstu aubēm un jaunu meitu izšūtajiem krāšņajiem kroņiem līdz rituālajām šamaņu cepurēm, kas darinātas no avīzēm. Iesākusies Eiropas atturīgajos toņos, izstāde noslēdzas ar košu krāsu un radošu materiālu prezentāciju.  

Vissenākais muzeja eksponāts datējams ar 17. gadsimtu un ir saistāms ar Čuvašiju, taču lielāko ekspozīcijas daļu veido cepures, kas datējamas ar 19. /20. gadsimtu.

Paralēli cepuru ekspozīcijai, to pavada neliela pasaules  etnogrāfisko kurpju kolekcija, kuru radījusi Aleksandra Arhangelskaja. No  Indijas “modžari” līdz  Marokas “babuši”.

Šis ir privāts muzejs, līdz ar to tam ir arī brīvākas rokas. Muzejā tiek organizētas gan Dullās cepurnieces pēcpusdienas bērniem, gan tiek piemērotas izklaides kāziniekiem.

Kopumā muzejā šobrīd aplūkojamas ap 250 etnogrāfiskās galvassegas, taču cepuru, lakatu, ķiveru un apsēju kolekcija arvien pieaug, arī ATG apmeklējuma dienā uz muzeju nupat atceļojusi krāšņa cepure ar rozā spalvām, kas atveras kā Lotosa zieds.

Vīlandes iela 7
www.worldhat.net

 

 

 

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: