GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Rīga

Baudītāja ceļvedisFoto galerijasKultūra· Muzeji· Galerijas· Mākslas telpa· Baznīcas· Izstāžu zāles· Laikmetīgās kultūras mezgls· Mākslas projekti· Dizains· Bērniem· Parki un dārzi· Teātri· Radošās Rīgas teritorijas· Muzeji un galerijass centrsKur nakšņotKur paēstKur iepirktiesMaršrutiUrbānā leģendaLabākie klubiSpa un labākie saloniCo-working telpasAktīvā atpūtaInsider's view

IZVĒLIES OBJEKTU

Kultūras pils "Ziemeļblāzama"« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Galamērķi · Eiropa · latvija · Rīga · Kultūra · Muzeji un galerijass centrs

Kultūras pils "Ziemeļblāzama"

Autors: Anothertravelguide.com0 ATSAUKSMES

Kultūras pils

Pavisam nesen atjaunotā kultūras pils “Ziemeļblāzma” ir Vecmīlgrāvī izvietojies kultūras centrs, kas pulcē gan vietējos, gan apkārtnes – Vecāķu, Mangaļsalas, Sarkandaugavas, Mežaparka - kultūrmīļus. “Ziemeļblāzma” sevi pozicionē kā svarīgu spēlētāju Rīgas kultūras scēnā un piedāvā dažādus pasākumus, kas vilina arī Rīgas centra iedzīvotājus ik pa reizei izbraukt nedaudz ārpus pilsētas kodola. Tik vien kā pus stundu ilgais brauciens aizved uz unikālu vietu, kas piedāvā gan pilsētas cienīgu pasākumu un koncertu programmu, gan atpūtas un dabas baudīšanas iespējas zaļajā, ar provinces šarmu apveltītajā Ziemeļblāzmas apkārtnē.

Foto: Kultūras pils

Tiesa, 20. gadsimta sākumā gan nebija tik vienkārši aizkļūt līdz galvaspilsētai, Vecmīlgrāvis bija ar ūdeni nogriezts no Rīgas, un bez savas laivas vai pārcēlāja kultūriešanas iespējas iedzīvotājiem bija diezgan ierobežotas. Šo trūkumu identificēja un aizpildīja Augusts Dombrovskis - unikāla personība Latvijas vēsturē, viņš arī mecenāts, uzņēmējs, kokrūpnieks, kultūras atbalstītājs un visbeidzot nelabojams utopists. Viņš radīja vietu, kur apkārtējiem iedzīvotājiem un rūpnīcas darbiniekiem būtu iespēja vadīt pilnvērtīgu sabiedrisko un kultūras dzīvi, tā vietā, lai izniekotu laiku krogos un gremdētos alkoholā. Tagadējā pils ēka tika uzcelta 1913. gadā - smilšainā, neauglīgā zemes gabalā. Tai bija jābūt pamatīgai, tādai, kas kalpotu mūžīgi, lai to nepiemeklētu pirmās “Ziemeļblāzmas” nelaimīgais liktenis – nodegšana līdz pamatiem. Pēc pamatīgās rekonstrukcijas pils atkal vēra durvis apmeklētājiem šī gada maijā un septembrī nosvinēja savu 100. gadu jubileju.

Foto: Kultūras pils

Grandiozā baltā ēka, ko redzam tagad, ir arī vienreizīgs arhitektūras piemineklis Rīgas kartē. Veicot rekonstrukciju, atklājās, ka šī ir pirmā dzelzbetona ēka Latvijā, kuras celtniecībā siju vietā kalpoja dzelzceļa sliedes, tauvas un citi metāla priekšmeti, ko varēja salasīt turpat apkārtnē. Savdabīgā un majestātiskā kultūras pils ar pelēko jumtu un augstajiem logiem ir arī arhitektoniski cildens jūgendstila piemērs. Restaurācijas procesā uzsvars tika likts uz tās oriģinālā izskata atjaunošanu, iespēju robežās, ar centieniem saglabāt vai atveidot vēsturiskos slāņus, kas atstājuši savus nospiedumus pils sejā. Jaunu izskatu ieguvušās sienas izgreznotas piezemētās un siltās krāsās, kas plašajās telpās rada neparasti mājīgu atmosfēru. Lieliem pasākumiem pilī ir atvēlētas četras zāles. Viena no skaistākajām – Rožu zāle – savu nosaukumu ieguvusi pateicoties zem viena no slāņiem atklātajiem Rožu zīmējumiem, kas rūpīgi restaurēti un turpina to izrotāt. Lielajā zālē, kurā var sasēdināt gandrīz 700 skatītājus, uz skatuves kā galvenā zvaigzne bijīgi stāv melns flīģelis. Zālei gar malām izveidotās, ar stiklu atdalītās galerijas paredzētas akustikas uzlabošanai un skaņas dzidrināšanai. Stāvu zemāk, Kamerzāles sienas rotā jūgendstila zīmējumi, kas interesantā kārtā ir tikuši uzgleznoti tikai vēlāk, ēkas pirmās rekonstrukcijas laikā 70. gados. Svinību zālē (kas ir bijusī biljarda zāle) var nokļūt izejot cauri Kamerzālei un tā tiek izmantota retākos gadījumos, jo piekaramo griestu un laikmetīguma pieskaņas dēļ mazāk saglabājusies senlaicīgā aura. Dažviet pilī var apskatīt telpu oriģinālos gleznojumus un segumus. Pārvērtību neskartā sienas daļiņa atsedz telpu vēsturiskās pārvērtības un darbojas kā portāls, kas apmeklētājus aizved iedomātā ceļojumā uz pils pagātnes dažādiem posmiem. Ēkas stiklotajā daļā, kas vērsta uz skaisto dārzu ar simtgadīgajiem kokiem, atrodas klasiska interjera kafejnīca, ko apsaimnieko restorāns Kaļku Vārti.

Foto: Kultūras pils

Ziemeļblāzmas vērtība slēpjas trīs pamatelementos – majestātiskā jūgendstila pils, brīnišķīgais 5h parks un 35 metrus augstais skatu tornis, kas ir 2012. gadā uzcelts uz uzbēruma, ko jau no pils pirmsākumiem izmantoja kā skatu platformu pāri Vecmīlgrāvim. Tagad no tā virsotnes paveras elpu aizraujošs skats uz Rīgas Jūras līci un industriālo, daudzstāvu māju Rīgu. Skaisti iekoptajā pils parkā mitinās vairāki ievērības cienīgi objekti, kas tikuši atjaunoti rekonstrukcijas laikā. Pastaigājoties uziesiet koka namiņu ar kolonnām, kur tagad darbojas informācijas centrs, rotondu un sēnīti, kurām par pamatu izmantotas 1906. gadā nodegušās pirmās kultūras pils ēkas kolonnas, no jauna ierīkoto vīnstīgu aleju, kas vizuāli šķir bērnu rotaļu laukumu un franču stila dārzu ar strūklaku centrā un visbeidzot arhitekta Eižena Laubes projektēto seno tējas namiņu ar tornīti, kurā var patverties no vasaras saules stariem un izbaudīt pēcpusdienas tējas tasi. Ikdienā dārzu savās rokās pārņem bērni un pusaudži. Ārā pieejamie basketbola grozi un galda teniss jau kļuvuši par iecienītu izklaidi jauniešu vidū.

Kultūras pils koncentrējas uz to, lai nodrošinātu daudzpusīgu izklaidi un atpūtas iespējas kultūras gardēžiem no tuvākiem un tālākiem nostūriem, ik nedēļu organizējot dažādus pasākumus un rīkojot koncertus ar Latvijas un starptautisku mākslinieku dalību. Idejiski un telpiski pils spēj pildīt daudzfunkcionāla centra uzdevumu, te norisinās gan koncerti, gan teātra izrādes, gan salidojumi, konferences, gan nākotnē plānojas zaļumballes un brīvdabas koncerti. Mērķauditorijā ietilpst pilnīgi visi, gan mazi, gan lieli, gan vidēji. Toties ikdienā pils kalpo par izpausmes vietu ap 20 pašdarbības kolektīviem - koriem, ansambļiem, tautasdeju un mūsdienu deju kolektīviem, mākslas un teātra studijām. Vēsturiski kultūras pils celta Mīlgrāvja Atturības biedrībai, un arī mūsdienās tai ir nodrošināta atsevišķa telpa pilī. Vienā no četrām pilī izveidotajām izstāžu telpām apskatāma pastāvīga ekspozīcija par Augustu Dombrovski, viņa vaļaspriekiem un dzīves gaitām. Siltajā sezonā parka plašā teritorija ļauj izpausties un iznest pasākumus ārpus pils telpām, tā piemēram Jāņu ielīgošanas svētki izpletās pa visu plašo parka teritoriju. Nākotnes plānos ietilpst baļļu, zaļumbaļļu un svinīgu sarīkojumu rīkošana, bet jāpaciešas līdz ārā būs uzlikta deju grīda. Nākamajā - 2014. gadā, pilī daļēji norisināsies Pasaules koru olimpiāde, starptautisks ziedu festivāls ar labāko floristu dalību, kā arī daudzas citas aktivitātes Rīga 2014 ietvaros. Jebkurš ir laipni aicināts apskatīt pili, uzbraukt torņa virsotnē un izstaigāt visas parka taciņas.

Ziemeļblāzmas iela 36

ziemelblazma.riga.lv

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: