GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Rīga

Baudītāja ceļvedisFoto galerijasKultūra· Muzeji· Galerijas· Mākslas telpa· Baznīcas· Izstāžu zāles· Laikmetīgās kultūras mezgls· Mākslas projekti· Dizains· Bērniem· Parki un dārzi· Teātri· Radošās Rīgas teritorijas· Muzeji un galerijass centrsKur nakšņotKur paēstKur iepirktiesMaršrutiUrbānā leģendaLabākie klubiSpa un labākie saloniCo-working telpasAktīvā atpūtaInsider's view

IZVĒLIES OBJEKTU

Žaņa Lipkes memoriālsLatvijas fotogrāfijas muzejsPaula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejsEtnogrāfiskais brīvdabas muzejsOkupācijas muzejsLatvijas dzelzceļa vēstures muzejsEnerģētikas muzejsNaivās mākslas muzejsRomana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejsLatvijas Dabas muzejsDekoratīvās mākslas un dizaina muzejsMākslas muzejs Rīgas BiržaLatvijas Nacionālais mākslas muzejs« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Galamērķi · Eiropa · latvija · Rīga · Kultūra · Muzeji

Žaņa Lipkes memoriāls

Autors: Anothertravelguide.com2 ATSAUKSMES

Žaņa Lipkes memoriāls

Spītējot Otrā Pasaules kara laikā veiktajam noziegumam pret cilvēci, kas plosīja sešu miljonu ebreju likteņus visā Eiropā, katrā no nacistu okupētajām valstīm tika realizētās veiksmīgas glābšanas misijas. Latvijā 55 dzīvības nosargāja Rīgas ostas strādnieks Jānis (Žanis) Lipke ar ģimeni. Laika periodā no 1942. līdz 1944. gadam viņa ģimenes īpašumā Ķīpsalā – 3x3 metrus nelielajā bedrē zem malkas šķūņa pastāvīgi uzturējās 8 līdz 12 cilvēki.

2012. gadā biedrības “Žaņa Lipkes memoriāls” paspārnē, vien pāris soļus attālāk no patiesās vietas, kur reiz tika saudzēti likteņi, tika atklāts Žaņa Lipkes piemiņas memoriāls. Projekta arhitektūras autore Zaiga Gaile memoriālu veidojusi kā vietu atcerei, emocionālai apcerei un meditācijai, kuru ievada ceļš cauri rēnai gaismai tunelī...

Objektam piemīt spēcīga darvotā koka smarža, kas kalpo kā atsauce uz vēsturisko Ķīpsalas zvejniekciemu ar tā strūgu planku šķūnīšiem. Arī gaismas dramaturģija atgādina dienas gaismas laušanos caur šķūņapakšu. Virzoties kā pa noslēpumainu labirintu uz memoriāla galveno zāli - bēniņu stāvā, dramatisma noskaņu iedzīvina mākslinieka Reiņa Suhanova veidotā simboliskā instalācija – iestiklota melnu pagaļu grēda. Savukārt memoriāla galvenās zāles pažobelēs Reinis Suhanovs izveidojis 12 simboliskās Kristus moku ceļa pieturas jeb 12 vitrīnas akas formā un radījis ekspozīciju sajūtām, vienlaikus atklājot glābšanas misijas dokumentālo vēstījumu.

Bēniņu zāles centrā atrodas trīsstāvu ēkas serde, lūka ar skatu uz pagrabā izbūvēto bunkuru ar deviņām no sienas atvāžamām lāvām. Šī ir memoriāla emocionāli visspēcīgākā vieta, kuras noskaņu iedzīvina komponista Jēkaba Nīmaņa radītā skaņu instalācija. Mūzikas un pagalma reālo trokšņu epicentrā, laika abstrakcijā iespējams lūkoties uz pagātni, skatīties kā no Dieva skatpunkta.

Lūkai ir trīs kārtas. Tieši virs pagrabstāva bunkura – pirmajā stāvā atrodas sukka – sastatnēm līdzīga trausla koka konstrukcija ar caurspīdīga papīra iekšsienām, kas iezīmē vēl vienu memoriāla bībeliskā formulu. Proti, Mozum inspirēto sukku (sukkah) jeb “pagaidu patvērumu” - no vienkāršiem dēļiem saslietu būdu, kuras iekšsienās tika izzīmētas izraēļu tautas ilgotās zemes ainavas un radīta ilūzija par skaisto un labo. Memoriāla ekspozīcijas mākslinieciskās koncepcijas autors Viktors Jansons sukku iecerējis kā bunkura māksliniecisko dubultnieku – iluzoro pagaidu dvēseles patvērumu. Uz sukkas plānajām pauspapīra sienām mākslinieks Kristaps Ģelzis viegliem zīmuļa vilcieniem izzīmējis vīziju par Latvijas laukiem vasaras pilnbriedā. Zīmējums it kā blāvi iznirst no vajāto atmiņām un dod spēku un cerību par brīvību – par simbolisku Apsolīto zemi.

Tikai izejot no muzeja, pirmo reizi iespējams skatīt patieso ēkas apjomu. Šķūnis iezīmē trešo projekta bībelisko formulu – Noasa šķirstu, kas pēc plūdiem žāvējas uz sauszemes, pilns laimīgiem izdzīvojušajiem. 

 

Mazais Balasta dambis 8
www.lipke.lv 

 

Foto: Ansis Starks

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Fricis Liepājnieks

Apmeklēja: Jūlijā, 2014,

Gribēju uzzināt vairak par Žani un viņa palīgiem, kuri bija tik drosmīgi, lai pretotos nacistiem ne kara laukā, bet pamazām, pa kluso, slēpjot ebrejus paša mājas pagalmā un citās vietās Rīga. \r\nIzstaigājām Ķīpsalu un muzejā dzirdētais stāsts mūs ļoti saviļņoja. Izdevās pat ārā ejot vēl satikt Lipkes vedeklu Āriju, kura teica, ka Žanis bijis ļoti sirsnīgs un labs cilvēks, nevienu nav šķirojis ne pēc tautības, ne ticības.

Anna

Apmeklēja: 14.11.2012.

Paldies visiem par ieguldīto darbu. Ir par ko aizdomāties un izdarīt savus secinājumus. Satriecoši skaisti un vienkārši. Tas ir jāredz un jāizjūt katram pašam.

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: