GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Rīga

Baudītāja ceļvedisFoto galerijasKultūra· Muzeji· Galerijas· Mākslas telpa· Baznīcas· Izstāžu zāles· Laikmetīgās kultūras mezgls· Mākslas projekti· Dizains· Bērniem· Parki un dārzi· Teātri· Radošās Rīgas teritorijas· Muzeji un galerijass centrsKur nakšņotKur paēstKur iepirktiesMaršrutiUrbānā leģendaLabākie klubiSpa un labākie saloniCo-working telpasAktīvā atpūtaInsider's view

IZVĒLIES OBJEKTU

Radošais kvartāls SpīķeriVEFMiera ielas republikaKalnciema kvartālsAndrejsalas teritorija« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Galamērķi · Eiropa · latvija · Rīga · Kultūra · Radošās Rīgas teritorijas

Andrejsalas teritorija

Autors: Anothertravelguide.com0 ATSAUKSMES

Andrejsalas teritorija

Pat rīdziniekiem, kuriem par Andrejsalā notiekošo maz kas zināms, garām nebūs paslīdējusi Andrejsalas darbnīcās montēto freakbike parāde. Kaut kas tur notiek... Patiesībā Andrejsala bija pirmā, kas iezīmēja alternatīvās kultūras iniciatīvu Rīgā. Kādreizējā ostas teritorijā tika aizsākta intensīva apbūve par labu dzelzceļa tīkla un ostas darbībai, taču šobrīd Andrejsala ir pilnībā de-industrializēta. Teritoriju kā radošā darba lauku izmanto dažādas jaunrades sfēras, turklāt - sākotnējie spilgtie kultūrizpausmju izvirdumi (ballīšu, koncertu, izstāžu, radošo darbnīcu formā) vairs nav manāmi, tā vietā stājusies klusa darbošanās mākslas un dizaina darbnīcās, kino, foto un mūzikas ierakstu studijās.

Latviešu mākslinieks Ritums Ivanovs, kurš savu darbnīcu iekārtojis tieši Andrejsalā, atzīst, ka no industriālas vides tur nesot nekā - Andrejsalas kopaina ir pavisam mierīga, un kur gan vēl Rīgā varot ieraudzīt tik daudz brīvas debess?! Iespējams tieši zem šīm debesīm tapuši gleznotāja darbi, kas pārdoti prestižajā britu izsoļu namā Sotheby's (www.ritumsivanovs.com).

Savukārt glezniecības studija Peahen ir aktīvas pašmāju un ārvalstu grafikas un glezniecības izstāžu, mākslas simpoziju dalībnieces Patrīcijas Brektes radošā sala - Andrejsalā. Peahen atrodas Andrejsalas Korpusu ceha 1. stāvā, tā slēpjas aiz lielām, koši sarkanām durvīm, virs kurām ir liela izkārtne ar logo (pāvs). Pirms dažiem gadiem ar draugu palīdzību tika veikts telpu kosmētiskais remonts un nu jau sešus gadus šeit notiek dažādas mākslas aktivitātes, gan radošās darbnīcas, gan gleznošanas un sietspiedes stundas, kā arī dažādi muzikāli pasākumi (www.peahen.eu).

Salas teritorija par radošo laboratoriju kļuvusi arī skaņas instalāciju māksliniecei Evelīnai Deičmanei un scenogrāfam Uģim Bērziņam.

Andrejsalā iemājojusi arī dizaina studija RIJADA - atvērta arēna dizaineriem, māksliniekiem un radošiem speciālistiem gan no Latvijas, gan visas Eiropas. RIJADA dizaina izstrādājumus raksturo ne tikai estētiskie kritēriji, bet arī interesanti materiāltehniskie veidoli. Vides objekti un interjera priekšmeti var pieņemt kādu citu priekšmetu funkcijas, tēlu vai būtņu veidolus. Piemēram, Riharda Funta buks kā plaša pielietojuma mēbele - mājdzīvnieks, jau kļuvusi par ikonu latviešu dizainā (www.rijada.lv).

Tikmēr salā mājojošais Angel Glass Design stikla un kristāla dizaina zīmols piedalās slavenākajās pasaules interjera izstādēs, tostarp Maison&Objet - Parīzē (www.angel.lv).

Andrejsalas darbnīcās top arī mode - gan kolorītā grafiskās modes zīmola QooQoo (qooqoo.lv) apģērbi, gan rīdzinieču (un ne tikai) sirdis iekarojušais MAMMU šaļļu dizains (www.mammu.lv), gan modes mākslinieces Keitas kolekcijas, kas novērtējams veikalā Keitas Kiosks (www.030470.com).

Kā viens no ekstravagantākajiem, ekscentriskākajiem un saistošākajiem saliniekiem noteikti ir radošās apvienības Komutators galerija. Šajās garāžu telpās darbojas Kārļa Ādmiņa metāldarbnīca. Lielu popularitāti guvusi mākslinieka 2007. gada freakbike ekspozīcija un 2008. gada ekspozīcija "Muskuļdarbināmie mehānismi", kā arī dalība "Staro Rīga" projektā (web.me.com/komutators).

 

Līdzās Andrejsalas TEC kompleksam atrodas Enerģētikas muzejs. Tā pastāvīgā ekspozīcija  mājo  aptuveni 40 kilometrus no Rīgas, savulaik par lielāko un modernāko Baltijā dēvētajā - Ķeguma elektrostacijā. Tās celtniecības gaita 20. gadsimta 30. gadu beigās fiksēta teju katru otro dienu un nu viss šis dokumentālais materiāls 11 000 negatīvu apjomā atrodams Andrejsalas muzeja krātuvēs.

Krājumā ietilpst arī pirmie elektrības skaitītāji, dažādas mērierīces un mērinstrumenti, kas ražoti pagājušā gadsimta 30. gados un vēlāk, kā arī, protams, Andrejsalas elektrostacijas tehnoloģiskās iekārtas un priekšmeti (www.latvenergo.lv).

 

Blakus mākslinieku darbnīcām Andrejsalā darbojas biznesa inkubators Creative Andrejsala (csala.lv), kas atbalsta vairākus desmitus radošos uzņēmumus, kas pieder apzīmējumam "radošās industrijas". Inkubatorā darbojas 3 wind knots, mammu.lv, Tru fix cru un Blank Blank un citi popularitāti iegūstoši brendi. Zīmīgi, ka inkubators apmeties tā dēvētajā Enkura namā - palīdzot jaunajiem uzņēmējiem noenkuroties biznesa okeānā.

Atklāt Rīgu no cita skatu punkta un ļauties dažādiem grupu un individuāliem piedzīvojumiem piedāvā atpūtas un piedzīvojumu aģentūra Lūzumpunkts. Lieliska iespēja ir kajaku noma, dodoties ceļojumā pa Rīgas kanālu un Daugavu, esot rokasstiepiena attāluma no ostā ienākušajiem prāmjiem, kā arī citas sportiskas brīvā laika pavadīšanas iespējas (www.luzumpunkts.lv).

Lai arī Andrejsala aizņem nelielu teritoriju, tajā nav viegli orientēties un starp pamestām noliktavu ēkām un TEC atstātajam laika zīmēm agrāk vai vēlāk nākas uzdurties kādai pērlei- negaidīti sastapties ar kādu darbnīcu vai elpu aizraujošu ainavu vai celtni. Ievērojami objekti vēl bez K.Felsko projektētās Termo elektrocentrāles ēkas, ir arī tā dēvētā Krasta stacija jeb Dzelzceļa osta, kas joprojām darbojas, atgādinot par Andrejostas nepārprotamo saistību ar kuģniecību un dzelzceļu. Andrejsalas ainava nav iedomājama bez spēkstacijas dūmeņiem un ostas elevatora. Jaunais elevators ir viena no retajām ēkām, kas turpina aizgājušā gadsimta tradīcijas un joprojām darbojas, tajā glabājot un kaltējot graudus.

Andrejsalas urbānākajā galā - Andrejostas ielā 10 -  tapusi Hedas māja, kas ir Skatuves mākslas producentu fonda (www.producentufonds.lv) organizētās izrādes "Heda" scenogrāfija (režisors Elmārs Seņkovs un Jurijs Djakonivs, 2011). Unikālo trīs stāvu konstrukciju joprojām iespējams apskatīt un arī izīrēt. SMP fonds ir radošā industrija, kas darbojas teātra jomā un savās telpās uzņem dažādus festivālus, piemēram, Radošās darbības nedēļu. Hedas māja ir māja iekš mājas, kas spēles laukumu paslēpusi aiz Vecā graudu elevatora sienām.

Lai arī Andrejostas  agrākais lepnums un gods peldošā darbnīca NOASS ir pietauvojusies Vecrīgai tuvākajā AB dambī, kā jau ostā, kuģu šeit nepietrūkst. Radošā darbnīca Nr. 659 (www.peldosadarbnica.lv) pulcē ap sevi mākslas un ballīšu baudītājus. Darbnīca ir peldoša kuģu remonta bāze, kuras izcelsme meklējama 1982. gadā Bulgārijā. Šeit notiek dažādas izstādes un mākslas festivāli, kā arī  industriālās mūzikas festivāls "Naktsmaiņa" ar neizpaliekošajām ballītēm līdz rīta gaismai. 

Ja pirms gadiem masu medijos tika runāts par Andrejsalas pēdējām dienām, šī brīža augošā rosība liek šīs bažas pilnībā atmest. Radošā kvartāla sākotne - korpusa ceha teritorija kļuvusi daudz dzīvīgāka un kontrastējošāka - blakus radošajam darbnīcām, kas alkst saglabāt urbānās vides autentiskumu, piestātnē uzslējušies restorāni ar elegantām āra terasēm un lakotām grīdām.

Nesen piestātnē atvēries arī lounge klubs/restorāns Aqua Luna (www.aqualuna.lv), no kura paveras romantiska ainava uz Vecrīgu un tālumā sazīmējamo "gaismas pili". Restorāns piedāvā augstas klases ēdienkarti un muzikālus priekšnesumus, kurus iespējams baudīt relaksētā atmosfērā, austrumu ūdenspīpes kūpinot. Blakus tam no ostas palīgceltnes vraka par "gulbi" pārvērties restorāns KOYA (www.koyarestaurant.com). Šī ir vēl viena alternatīva, kur baudīt ostas romantiku un kvalitatīvu maltīti.

Ar skatu uz ziemas piestātni, kas izveidojusies veicot Andreja Dambja nostiprināšanas darbus 19. gs. sākumā, darbojas amizantākais Andrejsalas iemītnieks - sarkanais angļu izcelsmes busiņš ar ne mazāk mulsinošu uzrakstu "Ticket to heven" (www.facebook.com/pages/tisket-to-heaven). Te iespējams baudīt ainu ar ziemas piestātnē pietauvotajām jahtām, kā arī Rīgas ostu pametošajiem kruīzu kuģiem, kas kā lieli aisbergi naktīs pārvietojas pa Daugavas straumi. Tā dēvētajā bustorānā paralēli garām slīdošajām skatu kartītēm iespējams nobaudīt maltīti par pieņemamām cenām. Tiesa, bustorāns uzņem viesus tikai vasaras sezonā.

 Elegantā vidē ostas šarmu un jūras veltes plašā sortimentā iespējams baudīt bārā Eksports. Vasaras sezonā tiek atvērta arī terase, kura paver skatu uz Jahtu kluba daiļavām.

Ballītes Andrejsalā notiek joprojām, gan ar divdabīgo raksturu apzīmētajā "First Dacha", gan paslepus turpat ostas malā, sarīkojot urbāno pikniku, ik pa brīdim izbaudot no jūras atpūstās sāļā gaisa vēsmas.

Andrejsala ir galamērķis visām maņām, kas vienlaikus ļauj ieklausīties vējā, ūdenī, kaiju klaigās, jahtu motora rūkoņā, attālākā pilsētas dunā, kravas vagonu rīboņā un arī klusumā...

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: