GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Rīga

Baudītāja ceļvedisFoto galerijasKultūra· Muzeji· Galerijas· Mākslas telpa· Baznīcas· Izstāžu zāles· Laikmetīgās kultūras mezgls· Mākslas projekti· Dizains· Bērniem· Parki un dārzi· Teātri· Radošās Rīgas teritorijas· Muzeji un galerijass centrsKur nakšņotKur paēstKur iepirktiesMaršrutiUrbānā leģendaLabākie klubiSpa un labākie saloniCo-working telpasAktīvā atpūtaInsider's view

IZVĒLIES OBJEKTU

Radošais kvartāls SpīķeriVEFMiera ielas republikaKalnciema kvartālsAndrejsalas teritorija« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Galamērķi · Eiropa · latvija · Rīga · Kultūra · Radošās Rīgas teritorijas

Kalnciema kvartāls

Autors: Anothertravelguide.com0 ATSAUKSMES

Kalnciema kvartāls

Kalnciema kvartāls pierāda, ka zīmīga sabiedriskā un kultūras aktivitāte iespējama arī aiz pilsētas centra līnijas un ievērojams arhitektūras mantojums sastopams arī perifērijā. Kalnciema iela nebūt nelepojas ar cildeniem mūra namiem, bet gan ar arhitektoniski vērtīgu koka apbūvi - ar tai vien piemītošo estētiku, auru, smaržu un īpašo jutību pret laika zobu.

Kalnciema kvartāls otrpus Daugavai ir citādās Rīgas galamērķis, kas aiz entuziastu Mārtiņa un Kārļa Dambergu restaurētajām dēļu fasādēm, slēpj iebūvētas mūsdienīgas navigācijas ierīces, elektroinstalācijas un pat apsildāmās betona grīdas. Tas ļauj kvartāla kādreizējos dzīvojamos namus piemērot biroju, veikalu un restorānu īrei. Ar noteikumu, ka īrniekiem jābūt tuviem ar radošumu.

Ir vietas, kuras jau no laika gala iezīmē savu raksturu. Tas piedien arī Kalnciema ielas kvartālam. Jau 19. gadsimta beigās - 20. gadsimta sakumā blakus kurpniekiem, amatniekiem un tirgoņiem, te, pateicoties B.V. Borhertam un J. Rozentālam, izveidojās savdabīga radoša komūna, savukārt, velo kustību te aizsāka riteņu un metālapstrādes fabrika "Omega", kas Kalnciema ielā 36/38 sāka darboties 1935. gadā.

Vietas mākslinieciskā izcelsme meklējama Kalnciemielas 39. nama īpašnieku vārdos. Tajā uz dzīvi bija apmeties baltvācu izcelsmes gleznotājs Bernhards Vilhelms Borherts, kas savā laikā bija izcils pasteļgleznotājs un mākslas pedagogs. Iedraudzējies ar savu laika biedru Jani Rozentālu, abi kopā radīja ap sevi māksliniecisku vidi, trīs gadus kopā ar savām ģimenēm dalot Kalnciema ielas ēku. Ēkas pagalmiņš iemūžināts arī vienā no Rozentāla darbiem "Jēzus un Samariete". To pierāda fotogrāfija, kurā Borherts pozē ietērpies baltā palagā, tēlojot Jēzu.

Vēsmas no izgājušā gadsimta bohēmas blakus Borhertu namam savā veidā uzbur "Vinilbārs" un tā savdabīgā publika. Nepiespiestā un dzīvīgā atmosfērā te iespējams nodoties plašu atskaņotāju romancei, klausoties Melodija 81’ izlasi vai Raimondu Paulu.

Lielākā daļa kvartāla ēku ir koka dzīvojamās mājas. Agrāko dienu dvesmu var izjust Kalnciemielas 37 restorānā "Māja" (www.restoransmaja.lv), kas ir atjaunots ar pietāti izturoties pret ēkas vēsturisko mantojumu.

Pagalmiņa pretējā galā atrodas vīna un arhitektūras baudītāju paradīze, kas slēpjas zem gluži vienkārša nosaukuma "Vīnu veikals" (www.kalnciemaiela.lv/vinuveikals).

Kalnciemielas kvartāls ir vieta, kurā rīdzinieks pavērš degunu pret zvaigžņotajām debesīm un bauda dzīvi, klausoties koncertā, kas noris pagalma ābeļkoku ieskāvumā, vai apmeklējot kādu no amatnieku tirdziņiem. Pagalms ir kļuvis par socializēšanās vietu gan ģimenēm, gan jauniešiem. Tās nepretenciozā noskaņa piesaista daudzus, dažkārt pat plēšot pagalmu uz pusēm un nevilšus aizņemot arī daļu no ietves.

Taču ikdienā Kalnciemielas pagalmiņš atgūst viensētai piederošo mieru un aicina uz nesteidzīgu mākslas un arhitektūras baudīšanu. Pagalmā aiz ābeļdārza izvietojusies mākslas galerija, kas piesaista pašmāju un starptautiskus māksliniekus. Reizi gadā par tradīciju ir kļuvis mākslas tirdziņš "Mākslas medības", kurās tiek piedāvāti mākslas akadēmijas studentu darbi.

Aprakstot tipisku kalnciemielieti, neizpaliekošs atribūts ir velosipēds. Tādējādi apstiprinās velosipēdu rūpnīcas "Omega" reklāmas sauklis "Kas reiz izmēģinājis, tas paliek mūžīgi uzticīgs velosipēdiem". Šobrīd vēl bez Kalnciemielas velomīļiem par šī kvartāla saistību ar velosipēdiem atgādina vairs tikai velo īres un inventāra veikals Gandrs.

Atpakaļceļā uz galvaspilsētas kodolu, patīkama varētu būt vizīte Skrīveru saldumu veikalā (Kalnciemiela 32). Saldumi, apzīmēti ar kārdinošām frāzēm - āboli šokolādes glazūrā, putotais īriss, Lībekas marcipāns un bērnu dienas atmiņa atsaucošās Gotiņas konfektes - rindojas viens pēc otra, neļaujot pamest veikalu bez kāda garduma kabatā.

www.kalnciemiela.lv 

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: