GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Rīga

Baudītāja ceļvedisFoto galerijasKultūra· Muzeji· Galerijas· Mākslas telpa· Baznīcas· Izstāžu zāles· Laikmetīgās kultūras mezgls· Mākslas projekti· Dizains· Bērniem· Parki un dārzi· Teātri· Radošās Rīgas teritorijas· Muzeji un galerijass centrsKur nakšņotKur paēstKur iepirktiesMaršrutiUrbānā leģendaLabākie klubiSpa un labākie saloniCo-working telpasAktīvā atpūtaInsider's view

IZVĒLIES OBJEKTU

Radošais kvartāls SpīķeriVEFMiera ielas republikaKalnciema kvartālsAndrejsalas teritorija« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Galamērķi · Eiropa · latvija · Rīga · Kultūra · Radošās Rīgas teritorijas

Radošais kvartāls Spīķeri

Autors: Anothertravelguide.com0 ATSAUKSMES

Radošais kvartāls Spīķeri

Vecrīgas dienvidu galā, vien dažu minūšu gājienā no Rīgas Starptautiskās autoostas un Centrālās vilciena stacijas atrodas Spīķeru kvartāls.
Vietā, kur laiks plūst kā Daugavas straume – mērķtiecīgi, spēcīgi, taču nesteidzīgi -  reiz rībēja ormaņu rati, simtiem būdīgu vīru no rītausmas līdz krēslai krāva, vilka un stiepa pa Daugavu atpludinātās strūgas un to kravas, vienu pēc otras nogādāja noliktavās. Sākotnēji noliktavu būvniecībai izmantoja koka konstrukcijas, kuras izveidoja no tām pašām strūgām, līdz 1869. gadā tika pieņemts lēmums par modīgu noliktavu ēku kompleksa celtniecību. Tā tapa nu jau atpazīstamās sarkanīgi rūsgano ķieģeļu ēkas, kuras dēvējam par Spīķeriem.
Ja salīdzinām ar priekšdienām, tad par kvartālu tas drīzāk varēja saukties 19. gadsimtā, kad upei perpendikulārās līnijās tikai izbūvētas 58 noliktavas, kas aptvēra laukumu no Turgēņeva ielas līdz Centrāltirgum un no Gogoļa ielas līdz Krastmalai. Noliktavas pēc to arhitektoniskajām īpatnībām iedalījās Kaņepju noliktavās (Hanf-Ambaren), kurās glabāja kravas no Daugavas, un dzelzceļa noliktavās. Šobrīd saglabāti vairs tikai 13 spīķeri, jo līdz ar dzelzceļa kravu skaita pieaugumu, mazinājās nepieciešamība pēc tik daudzām noliktavām.
Spīķeri izveidojās par savdabīgu pilsētas daļu, kurā ļaudis ik dienas čumēja un mudžēja. Tie bija vienkārši strādnieki, plostnieki vai tirgotāji. Noliktavas ēkas aizstiepās līdz pat Turgēņeva ielai, bet palielā placī, aptverot Prāgas, Turgēņeva un Gaiziņa ielas apriņķi, izveidojās tā dēvētais ”Blusu tirgus”, bet turpat, uz Turgēņeva un Maskavas ielas stūra, Daugavas plostniekiem par godu tika uzcelts neliels lūgšanu namiņš, kas grozījās starp strādniekiem kā uzposusies krievu tautu meita. Nelielā katedrāle bija koķeti koša un formās izteiksmīga, kamēr noliktavu ēkas saglabāja ostai piederošo raupjo un skarbo kopskatu. Pareizticīgo katedrāle diezgan krasi kontrastēja ar blakus uzslietajiem spīķeriem, kas sekoja tā laika jaunākajām arhitektūras tendencēm. Eklektiskās ”ķieģeļu” stila ēkas pēc fasādes ir līdzīgas, taču katrai tomēr piemīt savs stils. Kaismīgāks arhitektūras zinātājs spēs atšķirt Flesko no Pflūga, Baumani no Šmēlinga.
Taču šobrīd spīķeru kvartālā orientējas pēc atslēgas vārdiem Dirty Deal, Kim, RIXC u.c. , kas ir iemesls, kādēļ agrāko ostas rajonu dēvējam par ”Radošo industriju kvartālu”. Blakus šiem celmlaužiem atvērušies citi radošo domu virzītājspēki, kā arī  dažādas bodītes un saloni.
Saglabājot šo arhitektūras kultūrvēsturisko mantojumu, ēkas tiek renovētas un tajās mājvietu atrod un jautājumu ”kas ir māksla?” uzdod, piemēram, kim? - Laikmetīgās mākslas centrs. Tas, kā starpdisciplinārs laikmetīgās kultūras centrs, plašu vietējo un starptautisko auditoriju aicina uz regulāru mākslinieku un mākslinieku grupu, radošo apvienību izstāžu, lekciju, filmu un performanču programmu, lai domātu un pārdomātu iespējamos atbilžu variantus. kim? izstāžu zālēs teju ik mēnesi durvis ver jaunas izstādes, kas aicina iepazīt Latvijas un ārvalstu laikmetīgo mākslu, fokusējoties uz jaunajiem medijiem un fotogrāfiju (www.kim.lv).
Atrašanās vietas ziņā Spīķeru kvartāls piepulcējams Rīgas Maskavas priekšpilsētai, kas vēsturiski bija krievu tirgotāju un ebreju kvartāls. Ar to var izskaidrot šeit aizsākušās tirgošanās tradīcijas ar neiztrūkstošo diņģēšanos un ”dārgumu” meklēšanu. Tiesa, līdz ar Otro pasaules karu spīķeru un tuvējo ielu vēsture aizsāk dramatiskas lappuses. Proti, tolaik tas bija geto rajons. Rīga ir viena no retajām pilsētām, kur geto rajons saglabājis tā agrāko ielu plānojumu un  dažviet pat oriģinālo ielu klājumu. Tas palīdz neskaitāmajiem radiniekiem, kas dodas uz Rīgu, uzmeklēt savu vecvecāku mājas, atrast zudušo pavedienu savas dzimtas vēsturē. Lielisks palīgs Rīgas ebreju un geto vēsturē ir Rīgas Geto muzejs, kas atrodas Spīķeros (www.rgm.lv).
Viens no zīmīgākajiem spīķeristiem ir Dirty Deal radošā iniciatīva, kuras pirmsākumi, starp citu, meklējami Andrejsalā. Dirty Deal radošajā pārraudzībā ir mūzikas pasākumu organizēšana sākot no avangarda džeza vakariem līdz eksperimentālās deju mūzikas stundām. Savukārt Dirty Deal Audio pieliek roku pie idm, glitch, down-up tempo, ambient, experimental hip-hop, trip hop un citu elektroniskās mūzikas žanru albumu izdošanas, bet Dirty Deal Teatro paspārnē tiek iestudētas teātra izrādes ar eksperimentālu ievirzi (www.dirtydeal.lv).
Kolorītāko Spīķeru iemītnieku vidū minams arī Zemnieku saimniecības Zemitāni meža un lauku labumu veikals/bistro desa&co (www.zemitani.lv).

Savukārt Spīķeru jaunpienācēja Cafe Dali  (www.cafedali.eu) liek domāt, ka tā pulcēs ap sevi ”dzīves baudītājus”. Kafejnīca rada bohēmisku noskaņu un pretendē uz dadaisku pasākumu organizēšanu. Apmeklētājus sagaida labi noskaņotas klavieres un ar kofeīnu piesātināta kafijas tase – gluži kā kulta filmās par džeza ēru! Jaunu ēru Rīgas vēsturē aizsāka šī spīķera autors Johans Daniels Felsko, kurš izstrādāja pilsētas plānojumu pēc nocietinājuma mūru nojaukšanas 19. gs. vidū. Spīķerī, kur atrodas Cafe Dali un kim?, saskatāmas neorenesanses iezīmes, kas bija raksturīgas vairākiem viņa projektētajiem namiem, piemēram, Vecajai Ģertrūdes baznīcai.


Abus iepriekš minētos restorānus vieno ievērojamais Rīgas arhitekts Roberts Augusts Pflūgs, kurš ir šo spīķeru autors. Viņa celtnēm raksturīgs mākslinieciski izkopts veidols un izteiksmīgi figurālo ķieģeļu mūri. Viens no viņa meistardarbiem ir Rīgas Kristus piedzimšanas pareizticīgo katedrāle.
Nenoliedzami, Spīķeru lepnums ir nams, kurā dzīvo mūzika, proti, Spīķeru koncertzāle. Zem viena jumta, kas mūziku neapslāpē, sadzīvo ”Latvijas koncerti” kolektīvs, kamerorķestris ”Sinfonietta Rīga” un viens no pasaules labākajiem kamerkoriem ”Latvijas Radio koris”, tieši šeit notiek viņu ikdienas darbs, muzicējot mēģinājumos visos ēkas stāvos no pamatiem līdz jumtam. Koncertzāli raksturo telpu mūsdienīgums ar senatnīguma smaržu un patīkamu auru. Koncertzāle ir piemērota kamermūzikas projektu īstenošanai, tajā tiek organizēti visdažādāko žanru un stilu koncerti, filmu izrādes, bērnu pasākumi, balvu pasniegšanas ceremonijas, konferences un korporatīvie pasākumi. Tāpat tajā aktīvs ir kamermūzikas skanējums ar dažādu ekstravagantu žanru piešprici, džeza naktis un instrumentālie eksperimenti (www.sinfoniettariga.lv).
Gada vēsākajā periodā pastaigu pa vecpilsētu var aizvietot laiska ziemas prieku baudīšana Spīķeru slidotavā. Tā ir viena no nedaudzajām atvērta tipa slidotavām, kas ļauj baudīt arī apkārtējo vidi un ziemas autentiskumu.
Refleksijām par izstādēs redzēto un neapturamo laika ritumu piemērota ir jaunizveidotā Daugavas promenāde, kas stiepjas no Spīķeriem līdz pat Salu tiltam, iepretim vīdot  Skats Dzelzceļa tiltam un Zaķu salas augstceltnei. Tā ir vieta, kur aizbēgt no pilsētas bruģa un ļauties zaļajai  pilsētas ainavai un miermīlīgajai Daugavai, kas savā būtībā slēpj iemeslu kādēļ radušies Spīķeri un pats galvenais – pati Rīga.
Jāteic, no visiem radošajiem kvartāliem, Spīķeri ir vistuvāk apzīmējumam ”radošās industrijas”. Tajos darbojas ne tikai mediatēka, kurā uzzināt visu par digitālo kultūru un mediju mākslu (RIXC,www.rixc.lv), bet arī laicīga darba vide, kurā sastapties vairāku jomu pārstāvjiem (Startup). Paralēli tam spīķeros top gan filmas (Baltic Pine Films, Moodwork), gan dizaina risinājumi (Dd studio), darbojas IT klāsteris (Demola Latvia), mediju aģentūra Mediapool u.c. radošās industrijas.

Starp citu, 2008. gada septembrī Rīgā tika atjaunota sabiedriskā ūdenstransporta kustība - maršrutā Spīķeri-Zaķusala-Spīķeri devās unikālais 102 gadus vecais koka kuģītis Darling. Šosezon "Kanāla motorlaivu kompānija" ar Darling un jaunajiem, ar elektrodzinējiem aprīkotajiem kuģīšiem Maria un Rebeka pilsētniekus un Rīgas viesus vizina apkārt Vecrīgai pa gleznaino, 3 km garo pilsētas kanālu, ļaujot galvaspilsētu ieraudzīt no pavisam cita skatu punkta.

spikeri.lv

 

04/2014

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: