GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Rīga

Baudītāja ceļvedisFoto galerijasKultūra· Muzeji· Galerijas· Mākslas telpa· Baznīcas· Izstāžu zāles· Laikmetīgās kultūras mezgls· Mākslas projekti· Dizains· Bērniem· Parki un dārzi· Teātri· Radošās Rīgas teritorijas· Muzeji un galerijass centrsKur nakšņotKur paēstKur iepirktiesMaršrutiUrbānā leģendaLabākie klubiSpa un labākie saloniCo-working telpasAktīvā atpūtaInsider's view

IZVĒLIES OBJEKTU

Radošais kvartāls SpīķeriVEFMiera ielas republikaKalnciema kvartālsAndrejsalas teritorija« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Galamērķi · Eiropa · latvija · Rīga · Kultūra · Radošās Rīgas teritorijas

VEF

Autors: Anothertravelguide.com0 ATSAUKSMES

VEF

VEF jeb Valsts elektrotehniskā fabrika pazīstama kā Padomju Savienībā lielākā elektrotehnikas ražotne, ar kuru asociē VEF radioaparātus, Minox foto aparātu un radiouztvētrēju “Spīdola”. Taču pašas fabrikas aizsākumi meklējami vēl 19. gadsimta izskaņā, kad tā bija elektromehāniskas rūpnīca “Unions”, kas darbojās līdz Pirmajam pasaules kara. Toreiz arī tika uzcelta lielākā daļa no fabrikas ēkām.
 Konceptuāli ražotnē nekas nav mainījies – tāpat kā iepriekš šeit top inovatīvas lietas - sākot ar mākslu līdz mēbeļu otrreizējai pārstrādei. Rūpnīcas ziedu laikod,kad tāvēl tika dēvēta par VEF, te ražoja radioaparātus, telefonus, montēja slavenā avioinženiera Karļa Irbīša lidmašīnas un preču vagonus. Zīmīgi, ka vietā, kur Padomju laikā tika saražota labākā radiotehnika, mūsu dienās fabrikas sienas satricina DJ priekšnesumi. Par kādreizējo rūpnīcas vēsturi atgādinot vien neuzkrītošai izkārtnei VEF telekom, kas ir viena no retajām rūpnīcas vienībām, kas joprojām turpina darboties.
Radošo industriju pārstāvji VEF teritorijā šobrīd zogas pa sētas durvīm, jo patiesā ieeja VEF savulaik bija no Brīvības ielas, kur arī meklējama fabrikas kvartāla sākotne. Brīvības ielas 214 ēka ir pazīstamā arhitekta Henriha Kristofa Šēla  projekts, kuru vēlāk simmboliski papildinājis Augusts Folcs – ar Prometeja skulptūru ēkas portālā. Grieķu dievs lepni gozējas visā savā godībā, rokās sažņaudzis zibeņus, un tādējādi atgādinot par šīs vietas agrāko dienu varenību. Savukārt, ēku, kuras “debesskrāpi” 20.gs sākumā rotāja leģendārais burtu salikums VEF (šobrīd tajā atrodas klubs Godvil), ir cēlis rūpnieciskā dizaina aizsācējs Pēteris Bērens, kurš  tolaik pārstāvēja vācu firmu AEG.
Vietā, kur darba disciplīna bija augstā rangā, nu cilvēki uzvedas pilnīgi neadekvāti – spiedz, slēpjas un bēg. Tāds ir šausmu trases PSAIHO mērķis – sapurināt darba ritmā iestigušos, likt sajusties dzīvam un izaicināt emociju maksimumu. Savā mājas lapā www.psaiho.lv pat īpaši tiek uzsvērts, ka trase ir rekomendējama, ja sakrājušās negatīvās emocijas un moka nervozitāte, „šāda izkliegšanās atgriež cilvēku harmonijas stāvoklī”. Piedzīvojums ilgst vienu stundu 6 stāvu  platībā.
VEF fabrikai piederošo urbāno noskaņu papildina tās neizpaliekoša sastāvdaļa  - skeitbords, inline, BMX un MTB. VEF skeitparks (www.facebook.com/vefskeitparks)  ir lielākais slēgta tipa skeitparks Rīgā, kuru iespējams apmeklēt ik  darba dienu no pulksten 12.00 -21.00. Tajā tiek rīkotas sacensības un pie  konkrētās subkultūras piederošās hip hopa ballītes. Tiesa, lai to atrastu, jāiztur pārbaudījums – neapmaldīties urbānajos džungļos.
Īstens VEF radošā kvartāla ziemājs ir mākslas telpa - brokastnīca  ZIEMA  (www.galerijaziema.lv). Tā ir viena no senākajām VEF iemītniecēm, taču viena no neprognozējamākajām. Ja plānojat doties uz ZIEMU, labāki  iepriekš pārbaudīt tās darba laikus. Tā būs īstā vieta, ja brīvdienās brokastis gultā ir apnikušas un ir vēlme pēc jaunām sajūtām. Brokastnīca ir mājīga un tās saimnieki vienmēr omulīgi un viesmīlīgi,  vēlās brokastīs  piedāvājot plaša sortimenta maltīti. Turklāt, apmeklētājs te ir karalis – samaksa par brokastīm ir atkarīga tikai un vienīgi no paša labsajūtas – cik ļoti garšoja, tik arī maksā. ZIEMA ir ieguvusi popularitāti arī jauno mākslinieku vidū,kuri te regulāri eksponē savus darbus.
Lai arī VEF teritorijā darbojas vairākas mākslinieku darbnīcas, LUSTE (www.luste.lv) ir vienīgā atvērta tipa darbnīca. Tā ir sietspiedes meistardarbnīca, kurā jebkuram iespējams apgūt šo drukas tehniku, kā arī realizēt kādu no savām mākslinieciskajām iecerēm. Tā ir arī lieliska iespēja ieskatīties radošo industriju aizkulisēs, jo atrodas VEF galvenā korpusa (Ūnijas ielā 8)  otrajā stāvā, kur mājvietu raduši arī BLANKBLANK, Nils Vilnis, Graphic.lv. Tiesa, arī šajā gadījumā ieteicams sazināties ar LUSTI, pirms plānojat vizīti.
Jaunos svārkos gadsimtu senas mēbeles ietērpj dizaina fabrika JUBKA (www.jubka.net). Mēbeles rodas sadarbojoties tekstilmāksliniecei un mēbeļu dizainerim, sekojot “upcycled” principiem.
Ik sezonu VEF teritorija met kūleņus (Pavasara kūlenis; Rudens kūlenis), kopīgiem spēkiem radot vienotu VEF festivālu ar tirdziņiem, koncertiem un meistardarbnīcām, tā atgādinot par sevi citiem. Tagad, kad VEF virzītājspēks Totaldobže pārvācās uz citām telpām, kopīgā kvartāla noskaņa mainīsies. Iespējams tā  arī ir vispiemērotākā  tieši mākslinieku rezidencēm ( kā nekā šeit apmetušies aptuveni  10 mākslinieki, to skaitā Kaspars Lielgalvis, Anda Lāce, Laura Prikule, Eva Vēvere, Nils Vilnis un citi), tādējādi piekopjot savrupas, noslēgtas vides principu un  pulcinot  ap sevi noteiktu mērķauditoriju.

 

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: