GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Rīga

Baudītāja ceļvedisFoto galerijasKultūraKur nakšņotKur paēstKur iepirktiesMaršruti· Kultūrekskursantiem· Urbānajiem ekstrēmistiem un aktīvistiem· Teritorijas· Arhitektūras baudītājiemUrbānā leģendaLabākie klubiSpa un labākie saloniCo-working telpasAktīvā atpūtaInsider's view

IZVĒLIES OBJEKTU

Latvijas Mākslas akadēmijas jaunā piebūveRīgas Dizaina un mākslas vidusskolas koka mājaRestaurētie koka nami Kalnciema ielāDailes TeātrisAta Ķeniņa ģimnāzijaBulvāru loks un Jūgendstila Rīga« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Galamērķi · Eiropa · latvija · Rīga · Maršruti · Arhitektūras baudītājiem

Restaurētie koka nami Kalnciema ielā

Autors: Anothertravelguide.com0 ATSAUKSMES

Itin bieži skaistākas par jaunām, svaigām un laikmetīgām lietām ir tās, kas pārdzīvojušas vairāku cilvēku mūžu un pamazām sāk iegūt otro elpu. Divu brāļu - Mārtiņa un Kārļa Dambergu atjaunotie 19.-20. gadsimta mijas koka nami Kalnciema ielā ir tieši tādi. Tā ir vieta, kuru pavisam noteikti vērts iekļaut mazliet citādas Rīgas apskates maršrutā. Un nevis vienkārši garām skrienot, bet mērķtiecīgi un ar domu. Galu galā tā ir vesela sajūta. Par vidi, laiku un telpu, kurā atrodies. 
Dambergu ģimenei ir pavisam īpašas attiecības ar koku. Kamēr celtniecības buma laikā pirms gadiem pieciem, sešiem lielākā daļa nojaukto veco māju taisnā ceļā tika pārvērstas būvgružos, abi brāļi prata simtgadīgajos grīdu dēļos saskatīt patieso šarmu. Pavisam cita faktūra un īpašības. Padomājiet - ja tik šarmanta ir tikai viena maza detaļa, tad kāds ir vesels nams? Tieši tamdēļ par sava biroja un veikala telpām tika izvēlēta nevis kārtējā bezpersoniskā jaunceltne, bet laika sagrauzta koka ēka Pārdaugavā. Kocene, kā runā savējie. Bija jau tāds mazs entuziastu bariņš - arhitektes Zaiga Gaile, Ieva Laukers, Liene Griezīte un vēl pāris domubiedri. Uz viņu realizēto Kalnciema ielas attīstības plānu daudzi raudzījās kā uz realitātes šovu. Atbrauca, noparkoja pagalmā savu auto, tā arī stāvēja un skatījās, kā daži trakie metas pakaļ pagātnei. Bet ar divām iegādātajām mājām Dambergiem nepietika, jo nav jau jēgas, ja arī apkārtējā vide nav sakārtota. Laika gaitā abu brāļu aizgādībā nonāca arī kocene ielas pretējā pusē, kur tobrīd atradās spēļu zāle, un jauks 4-dzīvokļu nams, kurā līdz pat šodienai viss saglabāts gandrīz tieši tāpat - ar dzīvokļa atmosfēru un istabām. Nu mājvieta vairākiem birojiem. 
Katrs no namiem ir unikāls un ar savu stāstu. Tamdēļ arī restaurācijas process tiem bijis atšķirīgs - atkarībā no ēkas stāvokļa un domas, ar kādu tā sākotnēji celta. Pētot arhīvu dokumentus, plānojumus un projektu skices, Dambergiem izdevies saglabāt šī nostūra īpašo auru, pat ja kādā no ēkām iebūvētas advancētas navigācijas ierīces, elektroinstalācijas un apsildāmā betona grīda. Lai mūsdienu tehnoloģiju burzmā nepazaudētu māju silto un dzīvīgo šarmu, telpu īrnieki galvenokārt meklēti pašu spēkiem. Galvenais, lai tie būtu cilvēki, kas dzīvo līdzi kopējai idejai un kam vecais koka nams ar oriģinālajiem logiem, apšuvumiem, griestu dekoriem un sienu krāsojumu nav tikai tukša telpa, ko piepildīt, bet ir atskaites punkts pats par sevi. Un tie nebūt nav tikai mākslinieki, arhitekti un dizaineri. Radošo vidi var iemācīties sajust ikviens. Kaut vai atnākot uz kādu no brāļu un viņu domubiedru rīkotajiem tirdziņiem. Katru reizi tas ir kaut kas cits - Lieldienu šūpoles un ālēšanās, dizaina dienas ar multenēm un gaismas efektiem, Mātes dienai veltīts koncerts un zaļais tirdziņš ar pašmāju zemniekiem. Tas viss ir dzīvs un kūsājošs. Turpat pagalmā un apkārtējā teritorijā, kuras vienu daļu Dambergi mēdz dēvēt par komunaļņiku pagalmu, otru - par kundzīšu dārzu. Kādreiz šeit dzīvojošo dāmu stādītie koki un krūmi joprojām zaļo savās vietās. Tāds tipisks Pārdaugavas dārzs ar puskaltušiem koķeļiem un puķēm, kas, reizēm pat negaidot, uzzied pie kāda nama stūra. 
Starp citu, padomju laika žigulīši, kas cēli gozējas turpat pagalmā, arī ir brāļu Dambergu kaislība. Galu galā - kāpēc gan darbinieku vajadzībām pirkt kaut kādus jaunus Renault, ja itin eleganti pa Rīgu var līkločot ar teju vēsturisku spēkratu.

Koka namus meklējiet Kalnciema ielas 30-os numuros, abpus Melnsila ielas krustojumam.

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: