GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Rīga

Baudītāja ceļvedisFoto galerijasKultūraKur nakšņotKur paēstKur iepirktiesMaršruti· Kultūrekskursantiem· Urbānajiem ekstrēmistiem un aktīvistiem· Teritorijas· Arhitektūras baudītājiemUrbānā leģendaLabākie klubiSpa un labākie saloniCo-working telpasAktīvā atpūtaInsider's view

IZVĒLIES OBJEKTU

Spīķeru promenādeMangaļsalas molsDaugavas promenāde ĶengaragāČiekurkalnsPurvciemsRīgas centrsTorņakalnsGrīziņkalnsĀgenskalns BolderājaIļģuciemsMežaparksKundziņsalaMīlgrāvisSarkandaugava jeb Rīgas fabriku ceļvedisPiena ielaLucavsala. Rīgas vasaras atpūtas epicentrsNometņu ielas stāsts« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Galamērķi · Eiropa · latvija · Rīga · Maršruti · Teritorijas

Nometņu ielas stāsts

Autors: tekstu sagatavojusi Baiba Rimeika1 ATSAUKSME

Nometņu ielas stāsts

Nometņu iela Pārdaugavas kartē ir īpaša – tās arhitektoniskais veidols iemieso vēsturisko Āgenskalna būtību, savukārt pati iela – gluži kā netālu esošais Kalnciema kvartāls, pamazām pārtapusi savveida Pārdaugavas radošajā centrā.

Tās arhitektūrai raksturīga apbūves dažādība – vēsturiskā koka arhitektūra un pirmie mūra daudzdzīvokļu nami. Turklāt tā joprojām saglabājusi seno tradīciju, ēku pirmos stāvos ļaujot mutuļot ikdienas dzīvei – te atradīsiet gan kafejnīcas, gan mazas bodītes un skaistumkopšanas salonus.

Raugi, te nelielas pastaigas maršruts. Ja šurp dodaties no pilsētas centra puses, kāpiet tik iekšā  4., 5. tramvajā un brauciet līdz pieturai „Nometņu iela – tādējādi nokļūsiet pašā ielas sākumpunktā. Savukārt, braucot ar 2. tramvaju līdz pieturai „Āgenskalna tirgus”, var darīt otrādi - sākt ar ielas noslēgumu un tirgus apmeklējumu.

Nometņu iela vēsturiski ir Āgenskalna robeža - Nometņu, Meža un Sētas ielu krustpunkts. 

Ielas sākumposmā dominē „studentu gars”. Viena otrai blakus atrodas RISEBA un RTU Inženierekonomikas un vadības fakultāte. Tiesa, to oficiālās adreses gan nav Nometņu iela, bet gan Meža un Kalnciema ielas  Taču Nometņu ielas pirmajā numurā mājo studentu iecienītā kafejnīca„Kūkdari”, lekciju starplaikā te viņi sabirst ka biezs – pēc uzkodām un kafijas.

Savukārt dažas mājas tālāk uz tirgus pusi atrodams „Ciemakukulis”. Vieta, kur ne tikai nobaudīt gardos konditorejas izstrādājumus, bet pie reizes pašķirstīt dažu labu vecu romānu no grāmatu plaukta. Eklektisks interjers ar tamborētām sedziņām, kas mazliet un mīļi atgādina omes pūra lādes saturu.

Svētdienās vietējās kundzes te saposušās dzer kafiju un bauda pa kūkai, pēcāk pavisam noteikti iegriežoties netālu esošajā ziedu veikalā „Aina”. Tas jau pieder šīs ieliņas rituāliem un itin bieži viesi ziedu veikalā ir studenti vai skolnieki. Dažam mazam pirmklasniekam mīļi atnākot tikai pēc vienas gerberas – skolotājai. Kā stāsta veikaliņa saimnieces, pirmās ziņas par ziedu veikala atrašanos še saistās jau ar 1946. gadu.  Ik pa laikam nomainoties īpašniekiem, tas jorpojām saglabājies kā nemainīga vērtība uz Āgenskalna skatuves. Turpat pretējā stūrī - Nometņu un Slokas ielas krustojumā, atrodas vēl viens ziedu veikals. Katrs dzīvo savu dzīvi ar saviem patstāvīgajiem klientiem.

Savukārt ielas 47. numura mājā, kur agrāk bijis santehnikas veikals, apmetušās māte un meita - Ērika un Madara jeb veikaliņš „Ērikas jostas”. Abas ir pārliecinātas Āgenskalna patriotes, jo, kur gan citur meklēt vietu savam veikaliņam, ja ne turpat māju tuvumā. Viss še piedāvājumā ir roku darbs, darināts no īstas ādas – divu vienādu somu vai jostu neatrast, jo aksesuāri tik darināti pēc pasūtījuma vai iedvesmojoties no konkrētiem materiāliem. Īsts krāsu triumfs acīm!  

Vai Jūs zināt, kur itin bieži friziera krēslā sēdēja dzejnieks Ojārs Vācietis? Turpat Nometņu ielas „Dzintras frizētavā”, kas 58. namā atrodas jau 120 gadus. Tās pašreizējā īpašniece Dzintra nenoliedzami ir personība. Smalki sapucēta kundze, kuras darba stāžs salonā nav no mazākajiem - 47 gadi. Klienti pie viņas nāk jau trešajā un ceturtajā paaudzē. Starp citu, savā ziņā Nometņu iela dēvējama par īstenu skaistumkopšanas meku, mazās ielas garumā atrodami vismaz trīs skaistumkopšanas saloni.

Ne tikai Dzintras kundzei, arī daudziem citiem Nometņu iela asociējas ar Āgenskalna sirdi - tirgu, kas atrodas pašā tās beigu posmā. Tirgus nebūtu tirgus, ja tajā negrozītos visraibākā publika. Par to, ka še allaž notiek aktīva ņemšanās, liecina kaut vai ziņojuma dēlis pie pašas ieejas sarkano ķieģeļu tirgus ēkā. Tiek pirkts, pārdots, mainīts, aicināts... Pārdevējas sīki un smalki izstāstīs ne tikai par saviem piedāvātajiem produktiem, bet ij par dzīvi aprunāsies, ij iedos visu nogaršot.

Pastaigas laikā noteikti pievērsiet uzmanību arī diviem izbijušajiem kinoteātriem „Oktobris” un „Sarkanā ausma”. Diemžēl kino šodien gan tajos vairs nevar vērot, jo  tagad te mitinās reliģiska satura centri, lietoto apģērbu veikali, velosipēdu noma, un uz lieveņa pa reizei atlaižas kāds „sagurušāks” kājāmgājējs.

Savukārt turpat netālu esošais veikals „Mārupīte” ir mazs, mazs veikaliņš ar precēm, ko  vienuviet diezin vai vairs atradīsiet pilsētas centrā - kosmētika, katli, parūkas, interjera dekori un zābaki par akcijas cenu 0,80 santīmi. Viens otram pretim te atrodas arī restorāni „Nometne” un „Fazenda” ar sarkanbaltsarkaniem jumtiņiem. Abi Nometņu ielā iemājojuši salīdzinoši nesen, piesaistot vairāk apmeklētājus no centra un vietējo āgenskalniešu uzmanību vēl tikai iekarojot.

Vēl noteikti vērts iegriezties mazajā „Antikvariātā” ar īpašo „veco” smaržu, kur iespējams atrast visdažādākās kartiņas, statuetes, traukus... no trīsdesmitajiem gadiem līdz padomju laikiem. Atvērtās ārdurvis vispirms aicina plakātiem izlīmētajā priekškoridorā,  tālāk paveroties antikvariāta pasaulei ar pašu saimnieku priekšgalā. Lai kur arī iegrieztos, visām vietām še ir viens kopīgs raksturlielums - mazas telpas un vienmēr tiksi pamanīts, kāpjot pāri slieksnim. Vai nu durvju zvaniņš vai pīkstošais signāls ziņos par tavu ierašanos.

Kā to ātri vien pamana katrs, kas še iegriežas - ne tikai Nometņu ielas iemītnieku starpā, bet visu āgenskalniešu vidū valda patiesa sirsnība un vienkāršība. Labie cilvēki un vietas pievelk viens otru.

Ieteikums drošībai! Lai cik banāli neizklausītos, šķērsojiet ielas uzmanīgi. Luksofori nav, tāpēc kā mašīnas, tā gājēji paši cīnās par savu ceļu. Nometņu ielas krustojumos ar Slokas un Lapu ielu tas ir sevišķi izjūtams.

Foto: no restorāna "Nometne"

 

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Millers

Apmeklēja: regulaari

Nometnju/Mezha/Seetas/Tirgus ielas-pats Aagenskalna veesturiskais centrs,neticami jauka iela visos gadalaikos! Un,jaasaka,ka Baibas raksts ir ljoti izdevies-taa var uzrakstiit tikai saveejais!

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: