GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Rīga

Baudītāja ceļvedisFoto galerijasKultūraKur nakšņotKur paēstKur iepirktiesMaršruti· Kultūrekskursantiem· Urbānajiem ekstrēmistiem un aktīvistiem· Teritorijas· Arhitektūras baudītājiemUrbānā leģendaLabākie klubiSpa un labākie saloniCo-working telpasAktīvā atpūtaInsider's view

IZVĒLIES OBJEKTU

Spīķeru promenādeMangaļsalas molsDaugavas promenāde ĶengaragāČiekurkalnsPurvciemsRīgas centrsTorņakalnsGrīziņkalnsĀgenskalns BolderājaIļģuciemsMežaparksKundziņsalaMīlgrāvisSarkandaugava jeb Rīgas fabriku ceļvedisPiena ielaLucavsala. Rīgas vasaras atpūtas epicentrsNometņu ielas stāsts« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Galamērķi · Eiropa · latvija · Rīga · Maršruti · Teritorijas

Piena iela

Autors: Zigmārs Jauja0 ATSAUKSMES

Piena iela

Kādu no Rīgas ielu klejojumiem vainagoja iepazīšanās ar visai īso, bet noskaņām bagāto Piena ielas nogriezni. Kā zināms, ar „piena” vārdu Rīgā asociējas naktsdzīves peripetijas un virkne citu pienkultūras aktivitāšu, taču Piena ielai Pētersalas apkaimē ar tām nav ne mazākā sakara.

Šo pastaigu var uzsākt Ganību dambja sākumā, kur atrodas kāda noslēpumaina ēka ar numuru Ganību dambis 1. Tai līdzās sākas iela ar savādu nosaukumu - Sermuliņu iela. Pārvietojoties pa tās labo pusi zem kājām kraukšķ sasmalcināta māla ķieģeļu segums - tas veidots no šeit reiz atradušās un, nu, nojauktas ēkas. Uz mikli kļūst nedaudz skumji...

Sajūtās gremdējoties, drīz vien staigātājs nonāk pie vietas, kur Sermuliņu iela krustojas ar Piena ielu. Šeit par spīti vecuma kumpumam, pretim debesīm aizvien slejas divi stūra nami, veidojot vārtus uz vecišķo Piena ielu.

Piena ielas namu rindās jau šur tur plešas relatīvs tukšums. Šeit sagruvušo namu stāvi jau izravēti, to vietā atstājot vien zaļu pļavu ar dažiem veco pamatu nospiedumiem.

Foto: Piena ielaFoto: Piena ielaFoto: Piena iela

Piena iela 14

Divus desmitus metru no krustojuma, vērotājs ieraudzīs interesantāko Piena ielas ēku - 14. namu. Vietējo nenovērtētais koka arhitektūras objekts ar izcili saglabājušos ieejas portālu, koka durvīm un pastkastītēm piesaista uzmanību un liek vairākkārt tā virzienā pavērst fotoobjektīvu. Mājas galvenā ieeja netiek izmantota - par to liecina sazaļojusī zālīte uz pakāpieniem un klona plaisās. Dīvainas noskaņas raisa ēkas rietumu puse, kura pirmajā brīdī šķiet saaugusi ar tai blakus augošo koku un pārmantojusi tā dzīvīgumu.

Šāda lēnīga vietas izbaudīšana un fotografēšana vietējo ļaužu vidū tiek vērtēta aizdompilni, tāpēc labāk soli iegriezt koka un ēkas pavēnī, kur caur lapām saule uz zemes zīmē savādas ēnas. Satrunējusī māja un pavisam dzīvais koks tai līdzās rada iespēju patverties – to izmanto arī vietējie. Bērni gan šeit nerotaļājas, drīzāk vietējie vīri pieskrien izbaudīt naksnīgās pasaules aiziešanu un atkāpšanos neapturamās ausmas priekšā.

Foto: Piena iela

Piena iela 3

Interesanti, ka iepretim ir pavisam līdzīga koka ēka, taču tā, iespējams, paliks otrā plānā, jo vērotāja uzmanību jau būs nozagusi ēka Piena ielā 3. Tā ir pagājušā gadsimta sākuma mūra ēka, kuras arhitektūrā iezīmējas funkcionālisma maniere. Māksliniecisko izteiksmes līdzekļu lietojums sajūtu līmenī atgādina austriešu arhitekta Ādolfa Losa centienus atbrīvoties no liekas dekorativitātes un veidot tīras, vienkāršas formas ēkas - ar atbilstošām fasādēm.

Foto: Piena ielaFoto: Piena iela

Piena iela 2

Turpat pretī atrodas ēka Piena ielā 2, kas ar atvērto caurbrauktuvi kārdina izzināt arī sava pagalma mistiku. Pagalms ir plašs, pa perimetru tam pieguļ koka ēku ansamblis, viducī - jo biezi saauguši koki. Otrpus pagalmu ieskauj vienkāršs keramzītbetona bloku brandmūris, aiz kura noris vērotājam nesaprotama ražošana. Dažkārt no tās puses jaušamas dīvainas industriāli sīcošas skaņas, kas Piena ielas 2 pagalma dīvaino vizuālo sajūtu buķeti padara vēl īpašāku. Šeit jo uzskatāmi atklājas arī Piena ielas iemītnieku sadzīviskā puse – izkarināta veļa, labojamās mēbeles, pāris puķu dobes un glīti novietots soliņš pie ēkas - tās dienvidu pusē.

Izejot no brīnumainā pagalma, īsu mirkli uz to atskatījies, vērotājs griežas pa kreisi un pēc pārdesmit metriem atrodas jau citā pasaulē – uz Katrīnas dambja, pa kuru virzoties atpakaļ uz centra pusi, atceras par vēl neapskatīto Mazo Piena ielu...

 

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: