GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW JAUNUMI FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Lisabona

EsenceKultūraKur nakšņotKur paēstKur iepirkties· Leģendāra klasika· Mode, aksesuāri· DizainsUrbānā leģendaArhitektūras tūrismsLietas, kas jāizdaraVērts zināt

IZVĒLIES OBJEKTU

Mazie vēsturiskie veikaliņi« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Galamērķi · Eiropa · portugāle · Lisabona · Kur iepirkties · Leģendāra klasika

Mazie vēsturiskie veikaliņi

Autors: 0 ATSAUKSMES

Mazie vēsturiskie veikaliņi

 

Lisabona ir ne tikai pilsēta, kuras ielas dažbrīd rada sajūtu, ka pārvietojies pa pasaules karti, nešķērsojot kontinentus, bet arī laika kapsula šī vārda vistiešākajā nozīmē. Te joprojām kursē vēsturiskie tramvaji – ierindā jau kopš 1901. gada, daudziem no mazajiem vagoniņiem aizvien glabājot oriģinālo koka panelējumu. Populārākais ir tramvajs Nr. 28, kura maršruts ir īstena pilsētas pastkarte, un ir izbaudīšanas vērts arī, ja mēdzat izvairīties no klasiskām tūristu atrakcijām. Tikpat neatņemama Lisabonas šarma sastāvdaļa ir mazie, vēsturiskie veikaliņi, kas uzticīgi turpina kopt savu seno rūpalu, neraugoties uz apkārt valdošajām 21. gadsimta dzīvesstila vētrām un dziņām. Lielākoties tie koncentrējušies Chiado un Baixa rajonos. Pirmais, ar ēkām, kuru vēsture iesniedzas 18. gadsimtā un kafejnīcām, kur savulaik radošas iedvesmas klejojumos bieži iegriezušies rakstnieki Fernando Pessoa un Eça de Queiroz, iemieso Lisabonas elegances kvintesenci. Kamēr Baixair viens no tiem, kas visvairāk cieta postošajā 1755. gada zemestrīcē un pēcāk tika pilnībā uzcelts no jauna, kļūstot par Eiropā pirmo teritoriju, kuras būvniecībā tika ievēroti zemestrīces noturīgu celtņu pamatprincipi.

Cimdu veikaliņš Luvaria Ulisses, kurš apjoma ziņā nepārsniedz 4 m2 un zīmīgs ar tikpat miniatūrām koka ārdurvīm, atrodas vien pāris metrus no Lisabonas Elevador de Santa Justa, viena no vecākajiem Lisabonas liftiem, kuru 1902. gadā projektējis Gustava Eifeļa kādreizējais students Raoul Mesnier du Ponsard. Kaut Lisabonā ir vēl trīs vēsturiski lifti (Lift of Glory (1885), Ascensor de Bica (1892), Ascensor do Lavra (1884)), šis nenoliedzami ir vispopulārākais. Un nav grūti saprast, kālab – lifts ir 45 metrus augsts un tā neogotiskai dzelzs kolonnai līdzīgais veidols, izslējies tieši pa vidu neoklasikas stila ēku rindai, ir skulptūra pats par sevi. Vēsturiski tā celtniecību diktējusi nepieciešamība, jo nokļūt Baixapa kārtējām kāpnēm, protams, ir jauki, taču ne vienmēr komfortabli. Elevador de Santa Justa ir divas, koka paneļiem un misiņa detaļām dekorētas koka kabīnes, kurās vienlaikus var ietilpt 29 cilvēki. Tā augšgalā atrodas skatu platforma – viens no Lisabonas populārākajiem panorāmas punktiem. Pie lifta vienmēr ir pamatīga rinda – ne velti tas iesaukts par pilsētas “Eifeļa torni."

Foto: Mazie vēsturiskie veikaliņi

Jāteic, salīdzinājumā ar liftu, Luvaria Ulisses ir mazliet jaunāks – durvis vēris 1925. gadā. Tā piedāvājumā ir tikai un vienīgi cimdi. Daži padsmiti modeļu no vissmalkākās ādas, kas še arīdzan tiek gatavoti pēc pasūtījuma. Pārdevēja ir eleganta iesirma kundze, kas ar profesionālu aci nomēra katra klienta plaukstu un tikpat viekli turpat blakus esošās koka atvilktnes izvelk cimdu pāri. Ar koka spieķīti virtozi tiek iztaisnota tā iekšpusē esošā odere, klientei tiek lūgts uzlikt elkoni uz mazā spilventiņa flīzīšu rakstā, kas novietots uz koka letes. Elkonis jātur stingri, un, ja veikalā tai brīdī ienāk vēl kāds – izgrozīties ir māksla. Jāteic, pat dārgāko cimdu pāru cena še nepārsniedz 66 eiro (izcila kvalitāte un dizains!), visi ir roku darbs – tapuši Portugāles darbnīcās, atšķirībā no luksusa bredu darinājumiem, kas visi ir rūpnieciski ražoti un cenā vismaz trīs reizes dārgāki. 

Savukārt Paris em Lisboa, kas dažas šķērsielas tālāk rodams jau kopš 1888. gada, atradīsiet izcilu tekstilu – dvieļus, palagus, galdautus, visu, kas vien komfortablai mājas sajūtai nepieciešams. Ja no daudz kā vēl iespējams atturēties, atminoties par čemodāna ietilpību, tad sniegbaltās spilvendrānas, kuru malas rotā tikpat balta, filigrāna “caurā vīle,” ir pēdējais bastions. To perfektums vienkārši atbruņo. Starp citu, tieši blakus Paris em Lisboa...Benetton veikalā meklējama vēl viena Lisabonas vēstures pērle. Kādreiz še atradies Ramiro Leão universālveikals, kas lepojies ar vienu no pirmajiem (un arīdzan greznākajiem) liftiem Eiropā. Kaut tā vietā šobrīd ir jauns un moderns, vairāk kā gadsimtu veco klasiķi joprojām var aplūkot ēkas 4. stāvā, kur mitinās arī neliela galerija. Lifta durvis ir atvērtas, ja kārojas, var iekārtoties uz samta pufa tā iekšpusē, izbaudot savu atspulgu Art-Nouveau zeltītajos spoguļos. 

Vēl viens leģendārs šī rajona iemītnieks ir arī Bertrand Bookstore, kuram šogad aprit 286 gadi. Oficiāls Ginesa rekordu sertifikāts pie tā ieejas liecina, ka šī ir pasaulē vecākā grāmatnīca. Bertrand Bookstore ilgstoši bijis Lisabonas intelektuāļu mezglpunkts un šobrīd ir daļa no tāda paša nosaukuma grāmatu tīkla, kura atvases rodamas viscaur Portugālē. Tiesa, no oriģinālās grāmatnīcas saglabājusies vairs tikai pirmā telpa, pārējās – uz kurām ved arku rinda, tapušas vēlāk. Un, kā atzīst pārdevēja, ar klasiska grāmatu rūpalu tā izdzīvošana 21. gadsimtā diezin vairs būtu iespējama, Bertrand ir pielāgojies laikam izvēršot e-grāmatu tirdzniecību un interneta veikalu. 

Savukārt Rua do Loreto 53-55 meklējama vēl kāda īpaša adrese - Caza das Vellas Loreto, kur kopš 1789. gada tiek tirgotas tikai un vienīgi sveces. Teju visās iespējamās formās un krāsās, visiem dzīves gadījumiem. Vēsturiskajās, dekoratīviem koka paneļiem rotātajās vitrīnās tās izskatās teju kā svētnīcā, un tīrā, 21. gadsimta piedevu nepiesārņotā parafīna aromāts nezin kāpēc uzreiz atsauc atmiņā manu bērnības niekošanos ar sveču liešanu. Starp citu, nevienu no šodien lielveikalos nopērkamajām vairs nevar tik dekoratīvi filigrāni sapilināt uz vīna pudeles. Pārdevējai – kundzei cienījamos gados, ir elegants, pelēks 50. gadu stila kostīms un blūze ar šleifi.

 

Luvaria Ulisses – Rue do Carmo 87 - A 

 

Paris em Lisboa - Rue Garrett, 77

 

Bertrand Bookstore – Rue Garrett 73 

 

Caza das Vellas Loreto - Rua do Loreto 53-55

 

 

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: