GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Helsinki

Baudītāja ceļvedisEsenceKultūra· Muzeji· Galerijas· Baznīcas· Izstāžu zāles· Laikmetīgās kultūras mezglsKur nakšņotKur paēstKur iepirktiesLietas, kas jāizdaraVērts zinātSpa un labākie saloniInsider's view

IZVĒLIES OBJEKTU

Kamppi Chapel of Silence« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Galamērķi · Eiropa · somija · Helsinki · Kultūra · Baznīcas

Kamppi Chapel of Silence

Autors: Anothertravelguide.com0 ATSAUKSMES

Kamppi Chapel of Silence

Klusuma kapela Kamppi Chapel of Silence ir viens no Helsinku – 2012. gada Pasaules dizaina galvaspilsētas, izcilākajiem objektiem. Un nebūs daudz pārspīlēts sakot, ka tā vien ir pietiekams iemesls, lai šovasar dotos uz Helsinkiem. Kapela atrodas skaļākajā un vienlaikus arī neglītākajā Helsinku laukumā Narinkka – netālu no patērētājkultūras citadeles universālveikala Kamppi.

Foto: Kamppi Chapel of SilenceFoto: Kamppi Chapel of SilenceFoto: Kamppi Chapel of Silence

Pats laukums vienmēr ir ļaužu pilns, tādā urbānā haosā mijoties saldējuma un atspirdzinošo dzērienu tirgotājiem, skeiteriem, dažādu pasākumu flaieru izmētātājiem un bezgaumīgām reklāminstalācijām. Īstena metropoles elle. Pirmajā mirklī kapelas gigantiskam kublam līdzīgā, estētiski filigrānā liektā koka fasāde uz visa šī fona atgādina kādu dievišķu citplanētieti. Tā darināta no priedes – ievelkoši siltā dzeltenoranžā koka tonī, savukārt iekštelpas izšūtas ar eļļotu alkšņkoku.

Foto: Kamppi Chapel of SilenceFoto: Kamppi Chapel of SilenceFoto: Kamppi Chapel of Silence

Šaurā, vien pāris metrus garā eja, kas kā taka aizved līdz kapelas durvīm, ir tāds kā sagatavošanās mirklis. Lai atgrūstu smagās koka durvis un... ieietu klusumā. Iekšpusē ir vien koka soli un simboliska altārvieta, projekta autoriem īpaši uzsverot, ka, kaut kapela tapusi ar Somijas baznīcu atbalstu, tā nav svētnams, bet gan no apkārtējās pilsētvides trokšņiem un uzbudinājuma izolēta vide, kas katram te ienākušajam sniedz patvērumu - gluži kā vairogs. Te nenotiek dievkalpojumi un reliģiskās ceremonijas, nelielajam plauktam ar nevainojami sarindotajām lūgšanu grāmatām drīzāk kalpojot kā dizaina elementam.

Foto: Kamppi Chapel of SilenceFoto: Kamppi Chapel of Silence

Telpā viegli smaržo pēc koka un valda absolūts, teju taustāms klusums, kuru – izcilās akustikas dēļ, ik pa mirklim pāršķeļ jaunienācēju soļi jeb nejauka plastmasas iepirkumu maisiņu čaukstoņa, kas atgādina par pasauli tur ārā. Tas ir arī vienīgais līdz šim šķietami neatrisinātais kapelas mīnuss, kas ik pa mirklim izjauc mazās klusuma telpas citādi absolūto harmoniju, atgādinot par laiku un tikumiem, kurā dzīvojam. Un no kā pilnībā, diemžēl, nav iespējams izvairīties. Taču jau pēc desmit te pavadītajām minūtēm pamazām šķiet, ka to vairs nedzirdi – mieram ievelkot un ietinot tādā kā aizmiršanās kūniņā un pamazām padzenot galvā joņojošo domu haosu. Kapela ir 11,5 metrus augsta - pamatnē šaura un uz augšu paplatināta tā it kā tiecas pretim debesīm, šo sajūtu vēl pastiprinot elipses formas jumtam, gar kura malām telpā ieplūst dienas gaisma. Tās intensitātei mainoties atkarībā no diennakts laika un dabas untumiem. No teju kristāldzidra ziluma līdz bāli pelēcīgai dūmakai. Savā ziņā Kamppi klusuma kapelai atgādinot tādu kā Eiropas metropoles sirdī iesēdinātas Aurovillas parafrāzi. Izveidota 20. gadsimta 60. gados kā Miras Alfasas (Mirra Alfassa) jeb Mātes eksperimentālās dzīves vides pilsēta, šobrīd tā ir viens no Indijas Tamilnadu štata iecienītākajiem galamērķiem. Nelielās pilsētiņas sirds ir zemē iegrimušai, zeltītai golfa bumbiņai līdzīgais meditācijas centrs Matri Mandir, kurš atvērts ikvienam - neatkarīgi no reliģiskās vai ģeogrāfiskās piederības. Tā uzcelšana prasīja 37 gadus (1971 – 2008) un tas ir viens no unikālākajiem šāda veida projektiem. Netveramās klusuma kvintesences sajūtu stīgai to arī attāli vienojot ar Helsinku kapelu.   

Kamppi Klusuma kapelas projekta autors ir somu arhitekts Mikko Summanen (arhitektu birojs K2S Architects), projektam gūstot starptautisku atzinību jau pirms tā realizācijas brīža (2010. gadā tas saņēma prestižo Chicago Athenaeum International Architecture Award).

Narinkka

07/2012

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Diemžēl par šo objektu atsauksmes nav saņemtas

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: