GALAMĒRĶI KULTŪRAS AFIŠA BAUDĪTĀJA CEĻVEDIS CITĀDI MARŠRUTI INSIDER'S VIEW VEIKALS FOTO GALERIJAS

IZVĒLIES GALAMĒRĶI

Maljorka

Baudītāja ceļvedisEsenceKur nakšņotKur paēstMaršrutiVērts zinātInsider's view

IZVĒLIES OBJEKTU

Maršruti« ATPAKAĻ « UZ SADAĻAS SĀKUMU

SAŅEM JAUNUMUS

Ierakstiet savu e-pasta adresi, ja vēlaties saņemt ikmēneša jaunumus.

REKOMENDĒJAM:

Londonas jaunā Thaddaeus Ropac galerija

Eiropas skulptūru parki – laikmetīgās mākslas telpa atelpai

Diānas Venē mākslinieku radīto rotu kolekcija

Galamērķi · Eiropa · spānija · Maljorka · Maršruti · Maršruti

Maršruti

Autors: Anothertravelguide.com2 ATSAUKSMES

Maršruti

Andratx – Banyalbufar – Valldemossa – Deià

Izbrauciet vienu no salas skaistākajiem panorāmas ceļiem (Ma-10), kas ved no Andratx līdz Deià. Maršruta garums ir 56 km un tās sākuma punkts – Andratx pilsētiņa, atrodas minūšu vien 15 braucienā no Palmas. Serra de Tramuntana grēdas dienvidu galā, apelsīnu, mandeļu koku un priežu mežu ieskauta. Tiesa, 2013. gadā daļu šī apvidus, kas iekļauts arī UNESCO mantojuma sarakstā, nopostīja milzu ugunsgrēks, kas tādā vērienā Maljorkā nebija piedzīvots kopš 1999. gada. Trešdienas Andratx ir tirgus dienas, kad citādi šķietami iemigusī pilsētiņa pamostas un pārtop līdz nepazīšanai. Tālāk maršruts ved līdz pašā Vidusjūras piekrastē esošajam Banyalbufar – ciematam, kas slavens ar savu īpašo reljefu, vairāk kā 2000 pakāpieniem līdzīgām terasēm, kas stiepjas lejup pa klints nogāzi. Savulaik tajās ticis audzēts vīns un leģenda vēsta, ka tā krājumi bijuši iemesls, Maljorku iekarot devās Aragonas karalis. Savukārt unikālo terašu apūdeņošanas sistēmu te reiz izveidojuši mauri. Banyalbufar pievārtē atrodas arī viens no salas ziemeļrietumu piekrastes skaistākajiem skatu punktiem, 1579. gadā celtais Torre des Verger de Ses Ànimes jeb “dvēseļu tornis”, kura uzdevums savulaik bijis pasargāt pilsētu no pirātu uzdevumiem. Tiesa, šobrīd tas īpaši iecienīts saulrieta hedonistu vidū un panorāma no šī skatu punkta ir patiešām brīnišķīga. Netālu atrodas arī Port des Canonge, neliela zvejnieku osta un pludmale. Tālāk ceļš uz mirkli ievijas iekšzemē, līkumodams gar olīvu laukiem līdz atkal iznāk pie jūras Valldemossas apkaimē. Ar šaurām, bruģētām ieliņām, akmens mājām un mazām kafejnīciņām, Valldemossa ir pastkaršu vienīga pilsētiņa, kuru slavenu kuru padarījis poļu izcelsmes komponists Frederiks Šopēns (Frederic Chopin), kurš te pavadīja vienu ziemu (1838 – 39) kopā ar savu toreizējo mīļāko Žoržo Sandu (George Sand) un diviem viņas bērniem. Viņu abu naktsmītne – divas celles Valldemossas 13. gadsimta klosterī La Cartoixa arī ir galvenais pilsētiņas tūrisma magnēts. Ja moka izslakums, laba pusdienu vieta ir Ca'n Pedro – tradicionāls maljorkiešu restorāns, kurš šajā vietā atrodas jau kopš 1967. gada. Netālu no pilsētas – ceļā uz Port de Valdemossa, vērts iegriezties arī kaismīga Maljorkas pielūdzēja – Holivudas zvaigznes Maikla Duglasa iedibinātajā kultūras centrā Coasta Nord. Talākais ceļa posms – no Valldemossa līdz Deia, ir viens no skaistākajiem visā salā, ceļam vijoties gar pašu klints malu un atklājot šejienes piekrastes skarbo skaistumu visā tā krāšņumā.

Foto: Maršruti

Ceļā noteikti vērts piestāt Sa Foradada, vēl vienā elpu aizraujošā skatu punktā, kuru vēl īpašāku padara lejā esošā klints, kas atgādina spokaina dzīvnieka galvu ar caurumu acs vietā. Te atrodas arī neliela kafejnīca un restorāns.

Deià ir bohēmisks ciematiņš, kas māksliniekus piesaistījis jau kopš 19. gadsimta, bet uz visiem laikiem globālajā tūrisma kartē to ierakstījis angļu dzejnieks Roberts Greivs (Robert Graves), kas savulaik še pārcēlās uz dzīvi, atvilinot līdzi arī visu savu slaveno draugu anturāžu – no Gabriela Garsija Markesa līdz Avai Gārdnerei.

Ja pēc visa šī kārojas arī tikpat neaizmirstamas vakariņas ar vieglu romantisma piešprici, viesnīcas La Residencia restorāns El Olivo, ir lieliska izvēle. Tiesa, lēti nebūs. Savulaik piederējusi Ričardam Brensonam, bet šobrīd Orient Express ķēdei, La Residencia ir viena no slavenākajām un arī skaistākajām Maljorkas viesnīcām.

Foto: MaršrutiFoto: Maršruti

Sóller - Lluch

Ceļš no Sóller līdz Lluch ir panorāmas ceļa Ma-10 turpinājums. 19. gadsimtā Sóller bija pazīstama kā vērienīgs olīvu un citrusaugļu eksportētājs, labklājībai iespaidojot arī pilsētas arhitektūru, kurā rodama ne viena vien modernisma pērle. Savukārt viena no galvenajām tūristu atrakcijām šodien ir vecais koka tramvajs, kas joprojām darbojas un savieno Palmu ar Sóller. Turpat netālu esošā ostas pilsētiņa Port de Sóller, savukārt, slavena ar saviem zivju restorāniem. Tālāk Lluch virzienā, līkumojot caur kalniem, ceļš pamazām ietiecas vairāk iekšzemē, skatam atklājot  Cúber un Gorg Blau – ūdens rezervuārus, kas patiesībā līdzinās maziem ezeriem. Fonā vīd arī Puig Major (854m) – augstākais salas punkts. Šis ir arī iecienīts riteņbraucēju maršruts, tiem parasti ieturot kafijas pauzi Biniaraix un Fornalutx, divos pastkaršu cienīgos ciematos ar brīnišķīgu kalnu panorāmu. Tālāk ir divas iespējas – vai doties uzreiz uz Lluch, kur esošais klosteris ir leģendārs salas svētceļnieku galamērķis, tiesa, šobrīd tajā atrodas muzejs un tas “apaudzis” ar klasisko tūrisma atribūtiku, kas krietni vien mazina šīs vietas burvību. Vai arī izmest nelielu līkumu Sa Calobra virzienā. Brauciens ir nervus kutinošs – kalnu ceļš cilpu cilpām vijas ap Puig Major un brīžiem ir tik šaurs, ka divām palielākām mašīnām izmainīties ir pagrūti. Taču dramatiskā klinšu ainava un mazā pludmale, kas jūs sagaida tā galā ir noārdīto nervu šūniņu vērta. Tiesa, tā kā par šo vietu zina daudzi, neceriet, ka varēsiet še izbaudīt vientulību. Klusākas pludmales tīkojumos var doties vēl tālāk – uz Cala Tuent, palielāki autobusi še nenonāk, jo tiem šis ceļš nav īsti izbraucams. Cala Tuent ir mazs smilšu pludmales līcītis ar vēsturiskā fermas ēkā iekārtotu restorānu Es Vergeret, kas še atrodas jau 45 gadus. Varat papusdienot šeit, vai netālu no Lluch esošajā restorānā El Guix par kura eksistenci garāmbraucot ir neiespējami pat nojaust. Mežonīga, zaļojoša dārza ieskauts tas atrodas nelielā pakalnā ar skatu uz klinšu baseinu.

Foto: MaršrutiFoto: MaršrutiFoto: Maršruti

Pollença – Formentor

Pollença, Alcúdia un Formentor ir trīs galvenās pilsētiņas salas ziemeļaustrumos. Pollença nav ne pārāk maza, ne liela – ideāla dīkām pastaigām. Leģendārākais tās pieturpunkts ir Calvari baznīca līdz kurai ved 365 pakāpieni, savukārt, kad tikts līdz augšai, apkārtnes panorāma ir reibinoša. Vērts aizbraukt arī līdz ostai – Port de Pollença, kas, kā jau šādas vietas, ir neskaitāmu kafejnīcu un restorānu pārpilna. Taču īpašākais šī maršruta pieturpunkts ir Formentora rags (Cap de Formentora) - Maljorkas tālākais ziemeļu punkts. Ceļš līdz tam vijas augšup pa kalnu serpentīnu – dažbrīd iestiepjoties mežā, dažbrīd līkumojot gar pašu klints malu, dramatiskām ainavām mainoties kā kino kadriem. Pašā raga galā, klints augšā ir 1892. gadā celta bāka, bet pusceļā skatu punkts, no kura sendienās uzmanīta pirātu tuvošanās. Vietējie šo dēvē par “vietu, kur sastopas vēji” (meeting point of the winds). Un vējš te arī ir tāds, ka izpurina visas vīles un domas. No Port de Pollença līdz Alcúdia ceļš vēl kādu laiku ved gar piekrasti. Sešus kilometrus no Alcúdia atrodas Fundación Yannick y Ben Jakober – iespaidīga ēģiptiešu arhitekta projektēta mākslas telpa ar gana eklektisku 16. - 19. gadsimta, modernās un laikmetīgās mākslas kolekciju. Ēku ieskauj skulptūru parks un rožu dārzs, kurā rodamas vairāk kā 100 dažādas rožu šķirnes.

Artà

Artà atrodas salas ziemeļaustrumos un uzskatāma par savveida Maljorkas daiļamatniecības centru – te iespējams uziet brīnišķīgas lietas, kas tapušas turpat vietējās keramikas darbnīcās vai tekstila austuvēs. Šī ir arī vieta, kur top tradicionālajā llatra tehnikā austie palmu lapu grozi. Jau simtiem gadu šī tradīcija tiek nodota no paaudzes paaudzē, pašas palmas rodamas salas austrumu krastā, lapas novācot vienreiz gadā – divās pirmajās jūlija nedēļās un vēlāk žāvējot saulē.

Artà ir īpaša arī ar to, ka tās apkaimē joprojām saglabājusies 25 km gara, neapgūta piekrastes līnija. Llevant Nacionālā parka apkaimē ir aizliegta jebkāda celtniecība un kā smejas vietējie – šejienes pludmales Cala Font Celada, Cala Mitjana, Cala Torta un Cala Moreia izskatās kā Maljorka pirms simts gadiem.... 

Apmēram 10 kilometrus no Artà atrodas maza eremītu mītne (Betlem hermitage), kas še tika izveidota 1805. gadā un joprojām darbojas. Savukārt Coves d’Artà (Artà caves) ir visskaistākās Maljorkā – ar 22 metrus augstiem stalaktītiem.

 

DALIES:
Facebook Twitter

 

Jūsu atsauksmes

Inga

Apmeklēja: 02-09.04.16.

Paldies,
izbraucām MA 10 jūsu ieteikto maršrutu.
Skaisti, vareni. Ieteiktās ēstuves ļoti patīkamas, ar stāstu. Ēdiens gards.
Laikam Sa Calobra bija visiespaidīgākais ceļš, lejā garda maltīte un vareni dabas veidojumi.

kristine

Apmeklēja: 28.01.2015.

žēl, ka neizlasīju šos stāstus pirms došanās uz Maljorku! Bet paldies Unai - ļoti tēlaini un skaisti aprakstīts!

Jūsu vārds:

Laiks, kad apmeklējāt šo objektu:

Jūsu komentārs: